Badanie MRI – co należy wiedzieć na jego temat?

Badanie MRI, czyli rezonans magnetyczny, zaliczany jest do nieinwazyjnych. Nie trzeba się go obawiać. Magnetic resonance imaging (MRI) bazuje na zjawisku pola magnetycznego i falach, jakie generowane są radiowo. Taka nowoczesna technologia pozwala na to, aby uzyskać obraz narządów, tkanek, znajdujących się wewnątrz człowieka. Jest to jedna z metod badania, będąca uzupełnieniem do innych badań obrazowych (np.USG)

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym trwać może od 20 do nawet godziny. Sam proces badania nie należy do skomplikowanych. Ważne jest jednak to, aby w jego trakcie pacjent pozostał w bezruchu.

Pacjent musi położyć się na specjalnym stole, który automatycznie wsuwa się do dużej kabiny. Nie jest ona zamykana, więc pacjenci z klaustrofobią nie muszą się niczego obawiać. Owa kabina wykonuje „prześwietlenie” wybranego odcinka, który ma zostać zbadany, np. kręgosłupa, miednicy. Podczas wykonywania rezonansu, pacjent może odczuwać lekkie ciepło. Jest ono skutkiem działania pola magnetycznego i fal.

Pacjent jest sam w pomieszczeniu, gdzie znajduje się rezonans magnetyczny. Technik znajduje się w osobnym pomieszczeniu, wykonując badanie. Jednak ma on cały czas kontakt z pacjentem – na wypadek gdyby doszło do jakiejś niepokojącej sytuacji.

Rezonans magnetyczny w sedacji

Pozostanie w bezruchu przez godzinę (lub niekiedy dłużej!) stanowić może nie lada wyzwanie. W szczególności u najmłodszych pacjentów, czyli u dzieci. To właśnie dlatego m.in. dla takich osób przeznaczone jest badanie rezonansu magnetycznego w sedacji. Dokładnie chodzi tu o podanie właściwych środków uspokajających. Aczkolwiek, takie preparaty mogą zostać podane również osobom dorosłym. W szczególności, jeżeli mowa jest o osobach, które cierpią m.in. na zaawansowaną klaustrofobię, czy też niekontrolowane ataki padaczki.

Rezonans wykonany jest także po zastosowaniu znieczulenia ogólnego – m.in. w przypadku chorych nieprzytomnych.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego

Pacjenci powyżej drugiego roku życia (dzieci) powinni być na czczo. Maluchy będące na mleku matki, muszą mieć przerwę w posiłku, która wynosi cztery godziny. Dzieci na posiłkach stałych muszą zachować przerwę sześciogodzinną.

Jak wygląda przygotowanie do badania w przypadku osób dorosłych? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, czy MRI ma być z kontrastem, czy też nie. W tym pierwszym przypadku należy powstrzymać się od jedzenia na dwie godziny przed badaniem. Można jednak pić wodę niegazowaną. RM bez kontrastu nie wymaga specjalnych przygotowań.

Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny?

O wszystkim decyduje lekarz kierujący. Wśród wskazań można wymienić:

  • chroniczne bóle kręgosłupa, miednicy,
  • choroby wątroby,
  • choroby inne, związane z jamą brzuszną,
  • choroby serca i inne, jakie związane są z okolicą śródpiersia,
  • możliwość wystąpienia urazu mózgu, np. na skutek upadku z dużej wysokości,
  • diagnoza związana ze stwardnieniem rozsianym,
  • uszkodzenie rdzenia nerwowego,
  • możliwe tętniaki naczyń mózgowych.

Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać w renomowanych centrach medycznych, gdzie można liczyć także na opiekę specjalistów. To oni, podczas wykonywania diagnozy, mogą zdecydować o wykonaniu takich badań, jakie staną się ułatwieniem w dalszym postępowaniu. Na takim badaniu mogą skorzystać chirurdzy (w tym również dziecięcy), kardiolodzy, neurolodzy i wiele innych osób. Wykonane przez profesjonalistów, pozwoli uzyskać porządny obraz poszczególnych narządów lub tkanek człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.