Bułka grahamka – kalorie i wartości odżywcze. Jaki jest skład grahamki?

Zastanawiasz się ile kalorii ma bułka grahamka? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie, a także poznasz ogólną klasyfikację pieczywa!

Bułka grahamka w ogólnej klasyfikacji pieczywa

Zasadniczo powszechnie obowiązującą klasyfikacją pieczywa i innych wyrobów piekarskich w Polsce, są tzw. Polskie Normy (PN) sporządzone przez Polski Komitet Normalizacyjny i Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym (GUS). Dzielą one pieczywo m.in. według rodzaju zastosowanej  mąki, jej typu, masy jednostkowej, sposobu przygotowywania i formowania ciasta oraz trwałości pieczywa. Choć literatura fachowa podaje wiele różnorodnych kryteriów i podziałów klasyfikacyjnych, w praktyce branży piekarniczej wykorzystuje się najprostszy z nich. Norma ta pozwala wyróżnić następujące rodzaje pieczywa: żytnie, pszenne i mieszane.

Podział pieczywa

Pieczywo żytnie wytwarzane jest wyłącznie z mąki żytniej jasnej lub ciemnej z zastosowaniem wielofazowej fermentacji kwasowej. Jeśli zawartość mąki pszennej w jego składzie nie przekracza 10%-15 jest to pieczywo czysto żytnie.

Pszenna odmiana pieczywa należy natomiast do grupy wyrobów piekarskich (zwykłych, wyborowych lub półcukierniczych) produkowanych z mąki pszennej na drożdżach, z dodatkiem soli, cukru i tłuszczu, mleka i innych dodatków. Pieczywo pszenne wyróżnia się łagodnym smakiem i – ze względu na szybie czerstwienie – krótkim okresem przechowywania.

Mieszane pieczywo stanowi natomiast kombinację dwóch powyższych receptur piekarskich.

Oprócz tych trzech podstawowych odmian pieczywa coraz częściej wyodrębniane są dodatkowe grupy: pieczywo specjalne i dietetyczne (np. pieczywo niskosodowe lub bezglutenowe) i inne (np. tostowe, ryżowe lub kukurydziane).

Bułka grahamka, stanowiąca przedmiot niniejszego artykułu, należy do pieczywa pszennego zwykłego, wyprodukowanego z mąki pszennej z ewentualnym dodatkiem cukru i tłuszczu – co ważne,  wyłącznie do 3% składu w przeliczeniu na ilość zużytej do jej produkcji mąki. W tej kategorii znajdą się oprócz grahamki – bułki pszenne poznańskie, chleb pszenny zwykły czy tzw. bułki paryskie.

Bułka grahamka – skład i technologiczny proces jej piekarskiego wyrobu. le kalorii ma bułka grahamka?

Grahamki, podobnie jak chleb typu graham, wytwarzane są z mąki o tożsamej nazwie. Mąka Grahama (typ 1850) to rodzaj mąki pszennej z całego ziarna. W porównaniu do zwykłej mąki razowej, w której całe ziarno jest grubo mielone, jest to produkt, w którym niektóre części ziaren pszenicy (tj. bielmo, zarodek i otręby) są mocno rozdrabniane. Do tak przygotowanej, białej mąki dodaje się pozostałe – wcześniej nierozdrobnione – części ziaren. Uzyskana w ten sposób mieszanka mąki zawiera w przybliżeniu około 83% bielma, 14,5% otrąb i 2,5% zarodków i stanowi gotowy surowiec do produkcji pieczywa.

Jak przyrządzić bułkę graham i ile kcal ma bułka grahamka?

By uzyskać bułki grahamki, w przemyśle piekarskim do mąki graham, tj. najlepiej jej wysokojakościowej 100% odmiany, dodaje się wodę, sól, olej lub masło, drożdże (najczęściej w ilości 0,75-1,5 kg na 100 kg mąki) oraz sól kuchenną (w ilości około 1,5 kg na 100 kg mąki). Podany skład stanowi najprostszą jego wersję. Zdarza się również bowiem – zwłaszcza w okresie letnim – łączyć mąkę ze spożywczym kwasem mlekowym, który zapobiega rozwojowi bakterii w pieczywie. Do drożdży może być także dodana odrobina cukru, która wspomaga ich rośnięcie oraz serwatka z mleka, która poprawia konsystencję ciasta. Choć inne składniki – takie, jak: zakwas lub roszczyn pszenny, , dodatki gorszych pod względem jakościowych typów mąki pszennej – są zbędne, stanowią składniki grahamek. Należy również uważać na zawarte w niektórych bułkach stabilizatory i emulgulatory (np. E-412, E-450), tłuszcz roślinny palmowy, tzw. środek do przetwarzania mąki (kwas askorbinowy) oraz słód pszenny jasny. Są to substancje niepotrzebne w składzie grahamki i ich spożycie należy ograniczać.

Pszenna bułka typu grahamka może być produkowana zarówno metodą tradycyjną, jak i nowoczesną. Do innowacyjnych rozwiązań w zakresie polskiego piekarnictwa należy obecnie wypiekanie chrupiącego pieczywa za pomocą technologii cool rising. Dzięki tej metodzie wytwarzane są m.in. popularne bułki grahamki oraz kajzerki. Jest to system specjalnie regulowanego wyrabiania i prowadzenia ciasta, który pozwala na rozłożenie w czasie procesów obróbki i pieczenia ciasta, a jego głównym celem jest podniesienie jakości wypiekanego pieczywa. Uzyskane w ten sposób grahamki mają chrupiącą, aromatyczną skórkę, która dzięki metodzie wyrobu nie wysycha, nie powoduje zjawiska tzw. skórzenia ciasta i zachowuje dłuższy okres świeżości pieczywa pszennego typu graham.

Bułka grahamka – kalorie (kcal), indeks glikemiczny i wartość odżywcza

W 100 gramach pieczywa typu graham znajduje się średnio ok. 48 g węglowodanów (w tym 2,3 g cukru), 5,4 g błonnika pokarmowego, 8-9 g białka i 1,5-2 g tłuszczu. Bułka grahamka dostarcza do organizmu także dawkę biopierwiastków i potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin.

Bułka grahamka indeks glikemiczny oraz grahamka skład

Lista składników mineralnych i mikrosubstancji zawartych w grahamce kształtuje się następująco (w przeliczeniu na 100 g produktu):

  • cynk – 2 mg,
  • magnez – 65 mg,
  • mangan – 1,48 mg,
  • miedź – 0,22 mg,
  • potas – 228 mg,
  • wapń – 24 mg,
  • witamina B1 – 0,254 mg,
  • witamina B2 – 0,079 mg,
  • witamina B3 – 4,14 mg,
  • witamina B6 – 0,17 mg,
  • witamina E – 0,87 mg,
  • żelazo – 2,3 mg.

Warto zastanowić się również nad tym, ile kalorii (kcal) ma bułka grahamka, ile kalorii ma bułka pszenna, a ile kalorii ma bułka razowa (kcal). Porównując wymienione rodzaje pieczywa, uzyskać można następujące rezultaty:

  • Bułka grahamka – ok. 250-264 kcal/100g,
  • bułka pszenna – ok. 273 kcal/100g,
  • bułka razowa – ok. 249 kcal/100g.

Bułka grahamka kalorie

Jakie bułka grahamka kalorie posiada? Choć grahamka jest mniej kaloryczna niż bułka pszenna, a jej wartość energetyczna wzrasta w porównaniu do pieczywa razowego, stanowi ona cenne źródło witamin i składników odżywczych, które dostarczają do organizmu zawarte w niej części ziaren pszenicy – zarodki, bielmo oraz otręby. Bułka grahamka kcal zawiera również więcej białka i węglowodanów niż jej razowy odpowiednik.

Pieczywo typu graham jest bogate w witaminy, składniki mineralne oraz w cenny dla organizmu błonnik pokarmowy. Ze względu łagodny smak oraz lekkostrawność grahamek, bułki te polecane są osobom cierpiącym na schorzenia układu pokarmowego. Wybierając ten rodzaj bułki warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje, stan swojego zdrowia oraz aktualne potrzeby (istotny jest np. wpływ spożywanego pieczywa, jakim jest bułka grahamka na odchudzanie i właściwe dawkowanie jej w diecie).

Bułki grahamki – gdzie i jakie najlepiej kupować? Podsumowanie.

Piekarz świadomy właściwości bułki grahamki
Źródło: Pexels.com

Najlepsze jakościowo bułki z mąki typu graham to te, które na liście składników w swoim składzie mają na pierwszym miejscu mąkę graham, tj. typ 1850. Lepiej jest również wybrać pieczywo z lokalnej piekarni niż z hipermarketu. Sprzedawane w dużych dyskontach pieczywo jest silnie przetworzone, zawierają znaczne ilości emulgatorów, barwników i stabilizatorów, wyrabiane są ponadto z gorszej jakości mąki, a także często wyłącznie odpiekane (nie wypiekane!) na miejscu z głęboko mrożonych, gotowych produktów. O skład pieczywa zakupionego w piekarni można natomiast zapytać sprzedawcę i dokonać właściwego wyboru zdrowego, pełnowartościowego chleba czy grahamek. Dbajmy o to, aby bułka grahamka kcal miała odpowiednie, a także wartościowy skład!

Bibliografia:

  • Elżbieta Goryńska-Goldmann,  Standardization of the bakery goods [tł.: Normalizacja wyrobów piekarskich], Journal of Agribusiness and Rural Development, 2010,  02[16].
  • Anna M. Klepacka, P. Wąsiewska, Innowacje produktowe a preferencje klientów na przykładzie branży piekarniczej, Roczniki Naukowe Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu, 2016, t. 18, z. 3,171-177.
  • Zofia Cichoń, Małgorzata Miśniakiewicz, Zawartość składników mineralnych w pieczywie, Zeszyty Naukowe Akademii Ekonomicznej w Krakowie, nr 644, 2004.

One Reply to “Bułka grahamka – kalorie i wartości odżywcze. Jaki jest skład grahamki?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.