Ciepłe bluzy męskie – z jakich materiałów powinny być wykonane?

Bluza męska to nieodłączny element szafy każdego mężczyzny. To nawet mało powiedziane – w męskiej szafie znajdzie się zazwyczaj co najmniej kilka jej wariantów. Jest to więc bluza z kapturem, bluza rozpinana 4F, bluza z ulubionym nadrukiem, a także bluza, którą zakłada się na rower lub do biegania. Wydaje się, że wszystkie są podobne, ale poza fasonem często także różnią się nieco materiałem.

Z jakich materiałów szyje się bluzy męskie?

Istnieje co najmniej kilka najbardziej popularnych materiałów, z których powstaną wygodne w noszeniu i ciepłe bluzy. Zależnie jednak od celu jakiemu bluza 4F ma służyć, lepiej może się sprawdzić zupełnie inna tkanina. Niemniej każda z nich jest uszyta, m.in. z takich materiałów jak bawełna, w tym również organiczna, poliester, elastan lub z mieszanki dwóch materiałów, np. bawełny i poliestru lub elastanu. Wydawałoby się, że najlepszym wyborem będzie naturalna bawełna, ale nie zawsze tak jest. Zanim kupisz kolejną bluzę, zastanów się do czego będzie Ci służyć.

Bluza 4F do uprawiania sportu

Bieganie, jazda na rowerze czy każda inna dyscyplina sportowa, którą z zamiłowaniem uprawiasz, zdecydowanie wymaga także odpowiedniego stroju i zazwyczaj jest to również bluza. Jeśli jednak myślisz, że taka z bawełny, to warto to zweryfikować. Bawełna jest naturalnym materiałem, który zarówno utrzyma ciepło, jak i zapewni nie najgorszą wentylację, niestety w ruchu zazwyczaj pocimy się znacznie bardziej, a wtedy bluza bawełniana po prostu wyłapie całą wilgoć i szybko zrobi się równie mokra jak ty. Nie jest to ani zdrowe, ani higieniczne. Dlatego bluzy do tego celu powinny być uszyte z materiałów syntetycznych, takich jak poliester. Dzięki temu wilgoć jest znacznie lepiej odprowadzana, nie powstają mokre plamy, a poliester zapewni również stałą temperaturę ciała. Jeśli chcesz, możesz zdecydować się na mieszankę poliestru i bawełny.

Bluza do codziennych stylizacji

Tutaj możesz pozwolić sobie na bluzy uszyte z materiału całkiem naturalnego, jakim właśnie jest bawełna. Tkania świetnie utrzymuje ciepło i zapewnia ciału właściwą wentylację. Nie zdziw się jednak, jeśli również ona będzie mieć domieszkę poliestru lub elastanu. Te syntetyczne dodatki sprawiają, że bluza 4F jest znacznie bardziej wytrzymała, świetnie dopasowuje się do ciała, nie rozciąga i nie gniecie jak bawełna. Takie bluzy są więc znacznie łatwiejsze w utrzymaniu, trwalsze i po prostu dłużej zachowują swój dobry wygląd. 

Bluza z nadrukiem

Jeśli posiadasz ulubioną bluzę z nadrukiem, to zapewne również ma ona domieszkę poliestru, a już na pewno gdy chodzi o druk sublimacyjny. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na nadanie ubraniom indywidualnych i niepowtarzalnych cech – można nawet umieścić na nich wybrane zdjęcie lub inną grafikę. Jednak druk sublimacyjny ma to do siebie, że najlepiej wychodzi na materiałach poliestrowych. Im poliestru więcej w tkaninie, tym piękniejsze efekty. Jeśli więc zamierzasz na swojej bluzie z kapturem umieścić taki druk, to pamiętaj, aby wybrać taką, która ma przynajmniej domieszkę poliestru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.