Co robi dentysta z wyrwanym zębem?

Artykuł partnera.

Zaniedbywanie higieny jamy ustnej oraz unikanie wizyt w gabinecie stomatologicznym, może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych i kosztownych konsekwencji. Zepsuty, martwy, ale czasami i zdrowy ząb, może nadawać się do wyrwania z różnych powodów. Czym jest ekstrakcja zęba? Kiedy należy wykonać taki zabieg i jak się przed nim ustrzec? Czy dentysta (Wrocław) może oddać Ci usunięty ząb, abyś zabrał go ze sobą do domu? Poznaj najważniejsze informacje w tym temacie.

Co to jest ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja zęba polega na usunięciu go z jamy ustnej w celach estetycznych oraz zdrowotnych. Zabieg ten powinien przeprowadzić doświadczony dentysta (Wrocław), który wie jak prawidłowo go wykonać. Bardzo ważne jest, aby przy okazji wyrywania zęba, nie uszkodził pozostałych zębów, dziąseł, czy innych fragmentów jamy ustnej. Ekstrakcja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, tak więc pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu.

Kiedy dentysta (Wrocław) musi wyrwać zęba?

Wyrwanie zęba to poważny zabieg, w związku z tym wykonywany jest tylko w przypadku absolutnej ostateczności. Jedną z najczęstszych przyczyn ekstrakcji zęba jest przebieg leczenia ortodontycznego. Aby zęby mogły przyjąć prawidłowy układ, niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości miejsca w jamie ustnej. Z tego względu usuwa się niektóre z zębów, dzięki czemu pozostałe z nich mogą zostać do siebie wyrównane za pomocą aparatu ortodontycznego.

Innym powodem dla ekstrakcji zęba jest oczywiście jego nieodwracalne zniszczenie. Wyrwanie zęba jest zabiegiem tańszym od leczenia kanałowego, na które może nie stać niektórych pacjentów. W takim przypadku lepszym wyjściem jest pozbycie się popsutego zęba, który z czasem może stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz życia pacjenta. Najlepiej, aby w jego miejsce pojawiła się odpowiednio dopasowana korona lub proteza, jednak jest to związane z kolejnymi opłatami.

Często wyrywane są tzw. zęby mądrości, czyli ósemki znajdujące się na samym końcu uzębienia. Ze względu na swoje położenie są one niejednokrotnie zaniedbane pod względem codziennej higieny jamy ustnej, wobec czego nierzadko ulegają psuciu. Ponadto mogą one wypychać pozostałe zęby ze swoich miejsc, co stanowi szczególny problem w leczeniu ortodontycznym.

Warto więc dbać o dokładne, codzienne szczotkowanie, aby uniknąć powyższych nieprzyjemności.

Czy zęba wyrwanego przez dentystę można zabrać do domu?

Wyrwany ząb traktowany jest najczęściej jako odpad medyczny. Szczególnie kiedy ząb został usunięty ze względu na zaistniałe stany chorobowe, obowiązkiem dentysty (Wrocław) jest jego właściwa utylizacja. Kontakt z tego typu zębem mógłby okazać się niekorzystny dla zdrowia pacjenta, ponieważ jest on pokryty bakteriami i innego rodzaju niebezpiecznymi drobnoustrojami. Wyjątek mogą stanowić zęby zdrowe, wyrwane z powodów estetycznych, jednak i w tym przypadku nie jest to częsta praktyka. Tak więc jedyną możliwością zachowania swojego wyrwanego zęba, jest najprawdopodobniej mleczak ekstraktowany we własnym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.