Cukrzyca MODY – objawy, których nie możesz przegapić

Artykuł partnera.

Jedną z chorób, które mogą podstępnie dotknąć osoby w młodym wieku, jest cukrzyca MODY. Objawy tego rodzaju cukrzycy mogą być niezauważone, ponieważ łatwo jest je przypisać okresowi dorastania. Jednak mimo trudności w diagnozie, leczenie cukrzycy MODY jest stosunkowo łatwe. Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę, by nie przeoczyć cukrzycy MODY? W jakich sytuacjach osoby młode są na nie szczególnie narażone? Wyjaśniamy w naszym krótkim artykule.

Cukrzyca MODY – czym jest? 

Cukrzyca MODY (ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) występuje u osób między 10. a 30. rokiem życia. Jej przyczyny leżą w genach, jest chorobą dziedziczoną autosomalnie dominująco, co oznacza, że jeśli jeden z rodziców cierpi na ten rodzaj cukrzycy, prawdopodobieństwo jej wystąpienia u dzieci wynosi 50 procent. Jednocześnie warto pamiętać, że cukrzyca MODY objawy daje raczej trudne do wyłapania. Jak już wspominaliśmy, z uwagi na występowanie w okresie dojrzewania, objawy cukrzycy MODY można przypisać okresowi dojrzewania. Dlatego też warto regularnie robić badania i sprawdzać, czy zachodzą jakieś zmiany. Obserwuj portal Szkoła Dietetyka. Cukrzyca MODY, objawy której zaraz opiszemy, należy do chorób wymagających stałej edukacji z uwagi na specyficzną dietę.

Cukrzyca MODY – objawy, na które koniecznie zwróć uwagę 

Aby zdiagnozować cukrzycę MODY konieczne jest przeprowadzenie badań poziomu glukozy na czczo oraz krzywej cukrowej. Istotnym wskaźnikiem jest również badanie przeciwciał typowych dla cukrzycy typu 1, ich brak wskazuje, że mamy do czynienia z MODY. Dodatkowo dla rozpoznania podtypu cukrzycy MODY można wykonać badania genetyczne. Kolejnym etapem badania jest wywiad lekarski, by ustalić czy cukrzyca występowała w rodzinie.

Zanim jednak zwrócisz się do lekarza z prośbą o badanie stwierdzające, czy to cukrzyca MODY, objawy, na które należy zwrócić większą uwagę, to: 

  • nadmierne pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • senność,
  • zmęczenie, ogólne osłabienie,
  • utrata wagi bez powodu,
  • nadmierny apetyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.