Czy można robić ćwiczenia dna miednicy w ciąży?

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że w ciąży można ćwiczyć tylko mięśnie Kegla. Okazuje się jednak, że izolowane treningi tej partii mięśni mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy oznacza to, że ćwiczenia dna miednicy w ciąży są niewskazane? I czy ćwiczenia mięśni dna miednicy i mięśni Kegla to to samo?

Ćwiczenia dna miednicy w ciąży – czy są tym samym, co ćwiczenia mięśni Kegla?

Przede wszystkim należy wyjaśnić jedną kwestię: mięśnie dna miednicy i mięśnie Kegla to nie do końca to samo.
Przede wszystkim, należy mówić raczej o mięśniu Kegla niż mięśniach; nazwa ta odnosi się do mięśnia łonowo-guzicznego. Jego trening to najczęściej izolowane ćwiczenia, bez integracji z oddechem i mięśniami głębokimi, tworzącymi tzw. przeponę miednicy.
Po drugie, popularne ćwiczenia mięśnia Kegla skupiają się przede wszystkim na jego kurczeniu. To z kolei może prowadzić do nadmiernego zaciskania się mięśnia i trudności z jego rozluźnieniem wtedy, gdy jest to konieczne – na przykład przy porodzie siłami natury.
Dlatego ćwiczenia mięśni dna miednicy w ciąży muszą obejmować też naukę ich rozluźniania. Trening obejmujący ćwiczenia rozluźniające mięśnie dna miednicy i krocza pozwala zmniejszyć ryzyko pęknięcia lub konieczności wykonania nacięcia podczas porodu.

Trening mięśni dna miednicy w ciąży – o czym należy pamiętać?

Ciąża bardzo osłabia mięśnie dna miednicy. Wiąże się to nie tylko z dużym obciążeniem, jakim jest dla nich rosnący płód, wody płodowe i powiększająca się macica, ale i działaniem hormonów, które sprzyjają ich rozluźnianiu. Z tego powodu wiele kobiet jeszcze przed porodem uskarża się na wysiłkowe nietrzymanie moczu (np. podczas kichania lub kaszlu) oraz bóle kręgosłupa.
Tak rozluźnione mięśnie, dodatkowo rozciągnięte podczas porodu naturalnego, potrzebują czasu na powrót do stanu sprzed ciąży. Logicznym rozwiązaniem wydaje się być stosowanie ćwiczeń na wzmocnienie mięśni dna miednicy.
Jednak aby poród przebiegł prawidłowo, muszą być one także odpowiednio elastyczne. Przede wszystkim zaś należy umieć je wyczuć i świadomie z nimi pracować.
W treningu świadomościowym bardzo pomocne jest korzystanie z akcesoriów takich jak wibrujące kulki gejszy, które ułatwiają zlokalizowanie odpowiednich partii mięśni, a co za tym idzie – skuteczne ćwiczenia.

Urządzenie do ćwiczeń dna miednicy i mięśni Kegla

Trening mięśni dna miednicy w ciąży może opierać się na ich świadomym kurczeniu i rozluźnianiu bez dodatkowych akcesoriów; warto jednak sięgnąć po urządzenia, które znane są jako gadżety erotyczne. Mogą okazać się dużą pomocą.
Bardzo pomocne są różnego rodzaju wibratory damskie; wibracja sprawia, że mięśnie odruchowo się kurczą, dlatego urządzenia te pomagają w aktywacji mięśni dna miednicy. Z drugiej strony świetnie sprawdzają się przy nauce rozluźniania mięśni, podnosząc poziom trudności ćwiczeń.
Kulki gejszy na pilota lub klasyczne świetnie sprawdzą się u osób, które nie mają zbyt wiele czasu na codzienne ćwiczenia. Mogą być bowiem noszone podczas wykonywania codziennych czynności. Należy tylko pamiętać, że tego rodzaju urządzenie do ćwiczenia dna miednicy działa tak, jak powinno, wyłącznie, gdy nosząca je osoba się porusza – na przykład chodzi.

Ćwiczenia na rozluźnienie dna miednicy w ciąży – dlaczego są ważne?

Oprócz ćwiczeń z gadżetami przydatne są treningi rozciągające, takie jak ćwiczenia mięśni dna miednicy na piłce. Co ważne, trening powinien być właściwie poprowadzony przez fizjoterapeutę – pomoże on bowiem ocenić stan mięśni i dobrać ćwiczenia tak, by uwzględnić specyfikę danej ciąży.
Co ciekawe, problemy z rozluźnianiem mięśni często dotyczą kobiet, które na co dzień są bardzo aktywne fizycznie. Dlatego nawet wysportowane osoby nie mogą zaniedbać tej kwestii.
Gimnastyka mięśni dna miednicy to coś, czego warto nauczyć się właśnie w ciąży. Pozwoli to na uniknięcie wielu nieprzyjemnych dolegliwości, ułatwi poród siłami natury z ochroną krocza oraz pomoże nie dopuścić do takich problemów jak nietrzymanie moczu czy obniżanie się lub wypadanie narządów miednicy. Ułatwi także powrót do formy po porodzie, w tym ponowne podjęcie aktywności seksualnej i wykonywanie codziennych obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.