Czym jest kriochirurgia i kiedy jest stosowana?

Artykuł partnera.

Współczesna medycyna poszukuje coraz nowszych i skutecznych metod leczenia, które mają być nie tylko skuteczne, lecz również łączyć się z niskim poziomem bólu podczas terapii, czy jak najmniejszymi skutkami ubocznymi. Kriochirurgia to metoda usuwania zmienionych chorobowo tkanek z wykorzystaniem niskich temperatur.

Kriochirurgia – czym się charakteryzuje i kiedy jest stosowana?

  • Kriochirurgia – na czym polega i kiedy jest stosowana
  • Kriochirurgia w leczeniu hemoroidów
  • Zalety kriochirurgii

Czym jest kriochirurgia i kiedy się ją stosuje?

Krioterapia i kriochirurgia wykorzystują bardzo niskie temperatury w celach leczniczych. W kriochirurgii umożliwia to usunięcie zmienionych chorobowo tkanek. W leczeniu wykorzystywane są gazy między innymi podtlenek azotu, dwutlenek węgla, płynny azot oraz argon. Metoda ta jest coraz chętniej wykorzystywana w dermatologii, onkologii, okulistyce, chirurgii naczyniowej, czy proktologii. Kriochirurgia jest skuteczna, a także bardzo bezpieczna, przez co chętnie jest wykorzystywana w dermatologii do usuwania zmian skórnych między innymi:

  • włókniaków miękkich,
  • przerostów gruczołów łojowych,
  • brodawek: łojotokowych, płaskich, wirusowych u rąk i stóp (kurzajek) oraz kłykcin kończystych,
  • mięczaków zakaźnych,
  • różnych typów blizn,
  • leukoplakii błony śluzowej jamy ustnej oraz narządów płciowych,
  • niektórych przypadków choroby Bowena,
  • ziarniniaka obrączkowatego.

Wykorzystanie kriochirurgii w leczeniu hemoroidów

Kriochirurgia jest stosowana również w leczeniu żylaków odbytu, czyli hemoroidów. Są to zmiany w obrębie guzków krwawniczych odbytu. W wyniku np. częstych zaparć, biegunek, złych nawyków żywieniowych, braku aktywności fizycznej, czy ciąży dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia się i wypełniania krwią w efekcie prowadząc do powstania żylaków.

Pojawienie się hemoroidów łączy się z takimi objawami jak świąd odbytu, ból podczas wypróżniania, czy dłuższego siedzenia, czy krew pojawiająca się w stolcu. W bardziej zaawansowanym stadium choroby dochodzi również do wypadania guzków poza odbyt.

Zastosowanie kriochirurgii w leczeniu hemoroidów umożliwia szybkie i skuteczne ich usuwanie. Krioterapia to jedna z kilku metod usuwania żylaków cechuje się małą inwazyjnością, jest bezkrwawa i umożliwia szybką rekonwalescencję po zabiegu.

Kriochirurgia we Wrocławiu https://www.dcg.wroclaw.pl/cennik-poradnia-proktologiczna.html w DCG pozwala na skuteczne leczenie nieprzyjemnych dolegliwości.

Jakie są zalety kriochirurgii?

Zastosowanie kriochirurgii zamiast klasycznych metod chirurgicznych w różnych zabiegach ma wiele zalet. Bardzo niska temperatura powoduje szybkie obumieranie, zmienionych chorobowo tkanek w sposób kontrolowany. Dzięki temu kriochirurgia jest bezpieczna, a uszkodzenie tkanek zdrowych jest minimalne. Metoda ta cechuje się również wysoką skutecznością i znacznie mniejszymi skutkami ubocznymi.

Blizny po zabiegu są niewielkie i bardziej elastyczne niż przy zastosowaniu metod wymagających nacięcia tkanek. Kriochirurgia jest również bezpieczna dla pacjentów w każdym wieku zarówno dla dzieci, jak i dorosłych czy seniorów.

 Co ciekawe przy zastosowaniu kriochirurgii często nie jest potrzebne znieczulenie miejscowe. Bardzo niska temperatura poraża czasowo zakończenia nerwowe, dlatego podczas zabiegu pacjent czuje jedynie chłód, pieczenie, lub swędzenie. Ból pojawia się dopiero w fazie rozmrażania i dość szybko znika.

Ta metoda wiąże się również z niskim ryzykiem wystąpienia powikłań po zabiegu, np. wtórnym zakażeniem rany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.