Dieta niskoglikemiczna – na czym polega i komu jest polecana?

Dieta niskoglikemiczna, jak sama nazwa wskazuje, to plan żywieniu bazujący przede wszystkim na produktach o niskim IG. Zastanawiasz się, czy jest dla Ciebie i na czym dokładnie polega? W takim razie zachęcamy do przeczytania naszego artykułu!

Dieta niskoglikemiczna pod lupą

Dieta niskoglikemiczna to sposób odżywiania o charakterze nie tylko odchudzającym, ale także prozdrowotnym. Oznacza to, że został on opracowany z myślą o konkretnych jednostkach chorobowych, o których opowiadamy więcej poniżej. Celem takiego jadłospisu jest ograniczenie, a nawet całkowite wyeliminowanie gwałtownych skoków glukozy we krwi po jedzeniu, które mogą prowadzić do ospałości, problemów z koncentracją i podjadania między posiłkach.

Co ciekawe, na diecie niskoglikemicznej nie trzeba spożywać wyłącznie produktów o niskim IG. Od czasu do czasu można jeść także artykuły spożywcze o średnim indeksie glikemicznym, zachowując umiar. Zaleca się jednak całkowitą rezygnację z jedzenia o wysokim IG, które jest główną przyczyną wahań cukru we krwi.

Kto powinien przejść na dietę niskoglikemiczną?

Jakie są wskazania do przejścia na dietę niskoglikemiczną? Taki sposób odżywiania jest polecany przede wszystkim osobom z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Mowa między innymi o zdiagnozowanym stanie przedcukrzycowym i cukrzycy. Równie doskonale sprawdzi się w przypadku insulinooporności.

Warto jednak pamiętać, że jakiekolwiek zmiany żywieniowe powinny być konsultowane ze specjalistą. Jeśli chcesz przejść na dietę niskoglikemiczną, to porozmawiaj ze swoim lekarzem lub dietetykiem.

Co jeść na diecie niskoglikemicznej?

Co w takim razie można jeść na diecie niskoglikemicznej? Na liście dozwolonych produktów spożywczych znalazły się wybrane:

  • warzywa: sałata, cukinia, szpinak, szczaw, szparagi, cykoria, brukselka, bakłażan, kalafior, papryka, fasolka szparagowa i ogórek,
  • owoce: morele, borówki, czarna porzeczka, świeże figi, nektarynki, ananas, gruszki i grejpfruty,
  • źródła białka: mięso, ryby, nabiał i jajka,
  • produkty zbożowe: otręby, kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty czy brązowy ryż.

W diecie niskoglikemicznej mogą znaleźć się również grzyby, nasiona, pestki i orzechy oraz zioła. Z powodzeniem możesz sięgać także po przetwory owocowe, ale koniecznie bez cukru!

Z czego zrezygnować, przechodząc na dietę niskoglikemiczną?

A co jest zabronione na diecie niskoglikemicznej? Do produktów, które powodują gwałtowne skoki glukozy we krwi, zaliczamy:

  • ugotowane ziemniaki, dynię, kukurydzę i bób,
  • mango, arbuza, banany,
  • kaszę kuskus, jasne pieczywo, wafle ryżowe,
  • słodzone napoje, przekąski i przetwory (soki, napoje gazowane, lody, dżemy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.