Domowe sposoby na grypę i przeziębienie – sprawdź, czy warto po nie sięgać!

Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na przeziębienie oraz grypę. Są osoby, które w momencie pojawienia się takich objawów, jak: kaszel, katar, ból gardła lub gorączka, w pierwszej kolejności sięgają po domowe sposoby na grypę i przeziębienie. Czy jednak na pewno warto to robić?

Z tekstu dowiesz się:

  • w przypadku występowania jakich objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza,
  • czy istnieją dobre domowe sposoby na przeziębienie i grypę.

Przeziębienie to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie, z którą kilkukrotnie w ciągu roku boryka się większość populacji. Jest ono efektem infekcji wirusowej, najczęściej rynowirusami, koronawirusami, adenowirusami, parwowirusami i enterowirusami. Objawy przeziębienia to m.in. ogólne osłabienie, katar, ból gardła, chrypka, lekki stan podgorączkowy. Mijają one z reguły po około 7 dniach.

Grypa to poważniejsza choroba, wywoływana przez wirusy grypy. Jej objawy są nagłe i dosłownie ścinają z nóg – u pacjenta pojawiają się wysoka gorączka, ból głowy i mięśni, a także silne uczucie osłabienia i rozbicia. Kaszel jest zazwyczaj suchy, a katar występuje dużo rzadziej.

Przeziębienie i grypa – kiedy może pomóc internista?

W przypadku objawów przeziębienia wizyta u lekarza nie zawsze jest konieczna – czasem wystarczą ogólnodostępne leki bez recepty i kilka dni odpoczynku, by wrócić do zdrowia. Jeśli jednak obserwujemy u siebie objawy grypy, wizyta u lekarza POZ lub internisty jest nieodzowna, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka, np. seniorów czy osób chorujących przewlekle. Konieczne może być wdrożenie bardziej specjalistycznego leczenia przeciwwirusowego, a później – szczepionka na grypę, która zmniejszy ryzyko zachorowania w kolejnych sezonach grypowych, a także ochroni przed poważnymi powikłaniami.

Domowe sposoby na przeziębienie i grypę

Są osoby, które obserwując u siebie objawy przeziębienia lub grypy, w pierwszej kolejności wypróbowują domowe metody ich zwalczania. Nie ma wątpliwości, że są pewne znane od wieków skuteczne domowe sposoby zbijania gorączki albo łagodzenia bólu gardła, ale warto traktować je jako uzupełnienie terapii zleconej przez lekarza, zwłaszcza w przypadku grypy:

  • Co na przeziębienie? Domowe sposoby – czosnek

Rośliną od lat stosowaną do zwalczania objawów przeziębienia i grypy jest czosnek, a to ze względu na wysoką zawartość związków siarkowych, nadających ząbkom czosnku mocnego smaku i zapachu. Są to przede wszystkim allicyna, ajoen i winyloditiina. Mają one działanie przeciwbakteryjne (dlatego czosnek określa się mianem naturalnego antybiotyku), przeciwgrzybicze i pobudzające układ odpornościowy.

  • Domowe sposoby na grypę i przeziębienie – miód

Słodki, pyszny miód to nie tylko doskonały dodatek do ciast i deserów, ale też składnik o potwierdzonych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Badania naukowe dowiodły, że wykazuje aktywność wobec około 60 rodzajów wirusów, bakterii i grzybów. To efekt przede wszystkim obecności w miodzie enzymu oksydazy glukozy, który dodają do niego pszczoły. Pod wpływem tego enzymu z glukozy tworzą się nadtlenek wodoru oraz kwas glukonowy o działaniu przeciwdrobnoustrojowym.

  • Domowy sposób na grypę i przeziębienie – napar z lipy

Lipa to drzewo powszechnie spotykane w Polsce, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kwiatostany lipy to prawdziwa skarbnica zdrowia: zawierają liczne flawonoidy, olejki eteryczne, związki śluzowe, garbniki katechinowe i kwasy fenolowe. Dzięki temu napar z lipy wykazuje działanie przeciwzapalne i napotne, można stosować go do płukania bolącego gardła i przy suchym kaszlu, gdyż zmniejsza jego nasilenie.

  • Dobre domowe sposoby na przeziębienie – sok i herbata z malin

Maliny są źródłem witamin z grupy B, C i E, potasu, żelaza, magnezu i fosforu. Co ciekawe, więcej witaminy C niż owoce maliny mają jej liście, więc również one mogą być z powodzeniem suszone, a później wykorzystywane do parzenia herbatek. W liściach malin można znaleźć również fenolokwasy, flawonoidy oraz garbniki – wszystko to sprawia, że soki i herbatki malinowe działają napotnie, przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo. Sprawdzają się więc w walce z przeziębieniem.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/grypa/grypasezonowa/79643,grypa

https://www.mp.pl/pacjent/grypa/przeziebienie/61668,przeziebienie

http://www.czytelniamedyczna.pl/2459,fascynacja-czosnkiem-wczoraj-i-dzi.html

https://docplayer.pl/27395502-Wlasciwosci-lecznicze-kwiatostanow-lipy-tiliae-inflorescentia.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.