Implanty a protezy, co wybrać?

Brak zęba wpływa negatywnie na komfort naszego życia, a ponadto może odbić się na naszym wyglądzie i zdrowiu. Dzięki rozwojowi medycyny mamy dziś możliwość uzupełnienia braków w uzębieniu za pomocą implantów, ruchomych protez oraz protez zamontowanych na implantach. Które rozwiązanie przyniesie najlepsze efekty? O tym poniżej.

Protezy zębowe – profesjonalna protetyka w Lublinie

Ruchome protezy zębowe, czy inaczej uzupełnienia protetyczne dzielą się na dwie grupy: uzupełnienia ruchome i uzupełnienia stałe. Protezy ruchome nie są mocowane na stałe, w przeciwieństwie do protez stałych, takich jak korony zębowe, mosty i licówki.

Profesjonalna protetyka w Lublinie umożliwia rekonstrukcję uzębienia całkowitego oraz częściowego. Protezy mogą również różnić się materiałem, z którego zostały wykonane. Największą popularnością cieszą się protezy acetalowe, akrylowe, nylonowe oraz wykonane z acronu.

Zalety protez zębowych

Do najważniejszych zalet protez zębowych zaliczyć można:

  • stosunkowo szybkie uzupełnienie braków w uzębieniu,
  • możliwość zastosowania protezy natychmiastowej w przypadku braku przednich zębów,
  • protezy zębowe są tańszym rozwiązaniem w porównaniu do implantów,
  • istnieje możliwość uzyskania refundacji NFZ raz na 5 lat. 

Zastosowanie implantów w Lublinie

Implanty zębowe stanowią najlepszą formę rekonstrukcji zgryzu, ponieważ po uzupełnienie przez korony wyglądają niemalże jak naturalne zęby. Stosowanie implantów w Lublinie polega na wszczepianiu tytanowych śrub w kość szczęki lub żuchwy w miejscu gdzie występuje ubytek zęba.

Metoda implantologiczna może być stosowana zarówno w przypadku ubytku jednego zęba jak i większej ilości zębów. Po wszczepieniu implantów bardzo ważne jest zamocowanie koron, mostów lub protez, które gwarantują przywrócenie funkcjonalności zębów.

Zalety implantów

Stosowanie implantów posiada szereg zalet, z których wyróżnić można:

  • przywrócenie naturalnego stanu uzębienia przy jednoczesnym podniesieniu komfortu życia,
  • trwałość i stabilność implantów umożliwiają normalne funkcjonowanie, w tym jedzenie, picie, uśmiechanie się bez obaw,
  • higiena identyczna jak w przypadku naturalnych zębów, co ułatwia codzienne dbanie o jamę ustną,
  • implanty stanowią ochronę przed zanikaniem kości i przemieszczaniem się zębów,
  • powrót do naturalnych rysów twarzy,
  • nienaruszalność pozostałych zębów.

Niestety nie każda osoba może skorzystać z rozwiązania implantologicznego. Istnieje wiele chorób i schorzeń stanowiących przeciwwskazanie do założenia implantów, takich jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby nowotworowe, nadciśnienie, czy osteoporoza. Implantów nie stosuje się również w przypadku dzieci i młodzieży, u których rozwój układu kostnego jeszcze się nie zakończył.

Implanty, czy protezy?

Zarówno implanty jak i protezy posiadają szereg zalet. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy często od lekarza, możliwości mocowania oraz indywidualnych preferencji pacjenta. Protezy zębowe są tańszym i szybszym rozwiązaniem, ale warto mieć na uwadze, że trzeba je wymienić średnio co 5 lat i niestety nie zapobiegają zanikowi kości. Implanty stanowią pewniejsze rozwiązanie w kwestii stabilności i zachowania prawidłowych rysów twarzy. 

Pewną alternatywą dla wskazanych rozwiązań jest zastosowanie protezy na implantach, którą pacjenci cenią za stabilność i wygląd. Dzięki wszczepieniu implantów w kość, nie ma konieczności stosowania kleju do protez, które charakteryzują się mocnym osadzeniem. Warto również dodać, że proteza na implantach może posłużyć dożywotnio, zaś proteza tradycyjna wymaga wymiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.