Jak długo bolą stłuczone żebra? Przyczyny i leczenie

Stłuczone żebra bez siniaka lub z krwiakiem widocznym pod skórą to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Klatka piersiowa może boleć przy każdym głębszym wdechu. Jak długo utrzymuje się obrzęk i bolesność? Co stosować na stłuczenie żeber?

Stłuczenie żebra – czy jest niebezpieczne?

Stłuczone żebra najczęściej są wynikiem urazu klatki piersiowej. Może on wystąpić na przykład podczas wypadku komunikacyjnego czy nawet w rezultacie przewrócenia się na oblodzonym chodniku. Stłuczone żebra to częsta dolegliwość. Takie urazy są stosunkowo niebezpieczne ze względu nie tylko na ryzyko uszkodzenia kości znajdujących się tuż pod skórą, ale także ważnych organów wewnętrznych.

Do obrażeń płuc lub serca dochodzi jednak rzadko. Nawet złamanie żeber zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Urazy klatki piersiowej są jednak bardzo uciążliwe. Mogą powodować silny ból przy każdym ruchu, czy nawet głębszym wdechu i kaszlu.

Co ważne, można mieć także do czynienia ze stłuczonymi żebrami bez siniaka. Nie zawsze krwiak jest widoczny pod skórą.

Stłuczenie żebra czy złamanie – jak rozpoznać?

Stłuczone żebra dają bardzo podobne objawy do złamania. Dla obu urazów charakterystyczny jest miejscowy ból klatki piersiowej, który nasila się przy:

  • skręcaniu tułowia,
  • dźwiganiu ciężkich przedmiotów,
  • kaszlu, 
  • kichaniu, 
  • głębokim wdechu.

Ból zwykle jest odczuwany w określonym miejscu w klatce piersiowej. W tej lub bliskiej okolicy może się pojawić miejscowy obrzęk i zasinienie.  Zwykle stłuczone żebra bolą mniej niż złamane, jednak jest to kwestia indywidualna, której nie da się obiektywnie porównać pomiędzy różnymi osobami. 

Ważną informacją jest to, że złamanie żeber (stabilne, czyli bez przemieszczenia się kości) oraz stłuczenie żeber leczy się tak samo. Obie dolegliwości wymagają podania leków przeciwbólowych oraz zastosowania preparatów zmniejszających opuchliznę i zasinienie.

Żeber, z racji ich zlokalizowania w ciele, nie można unieruchomić w gipsie, tak jak kończyny. Leczenie polega więc na łagodzeniu bólu i obrzęku. Przydatna będzie maść na stłuczone żebra, na przykład środek zawierający octanowinian glinu.

Warto jednak wiedzieć, że w rzadkich przypadkach może dojść do złamania żeber z przemieszczeniem kości. Wówczas niezbędna jest profesjonalna pomoc lekarska. W każdym przypadku potrzebna jest pomoc i opinia lekarza i badanie diagnostyczne w postaci RTG.

Stłuczone żebra – ile się goją?

To, jak długo bolą stłuczone żebra, oraz jak długo utrzymuje się opuchlizna, jest sprawą indywidualną. Zależy to głównie od intensywności urazu oraz od jego rozległości. Gojenie się stłuczeń trwa około 5-10 dni, w trakcie których siniak zmienia swój kolor na zielony i żółty, a potem znika.

Ważne! Jeśli opuchlizna po stłuczeniu nie schodzi przez dłuższy czas, pomimo stosowania maści na stłuczone żebra, warto skonsultować się z lekarzem. 

Aby przyspieszyć wchłanianie siniaka, można zastosować maść arnikową oraz preparaty zawierające octanowinian glinu (na przykład Altacet). Szczególnie ostatni składnik ma korzystny wpływ w przypadku siniaków i wybroczyn z opuchlizną. 

Octanowinian glinu przyspiesza wchłanianie się obrzęku i krwiaków, a przede wszystkim łagodzi dolegliwości bólowe. Jest wskazany w leczeniu stłuczeń, obrzęków pourazowych i stawowych. Dodatkowo substancja ta powoduje denaturację białek w obrębie sączących i zapalnych zmian skóry, prowadząc do zmniejszenia wysięku i stanu zapalnego.

Dlatego niezależnie od tego, czy masz stłuczone żebra, czy doszło do ich złamania, zawsze należy skorzystać z pomocy lekarskiej i badania RTG. Warto dodatkowo zastosować żel zawierający tę substancję.  Leczenie stłuczonych żeber może wówczas trwać krócej, a Ty szybciej wrócisz do codziennych aktywności. 

Tekst na zlecenie klienta – Altacet.

Bibliografia

  1. Złamanie żebra, Stępień K., Carolina Medical Center, Warszawa, Medyna Praktyczna dla Pacjentów, Ortopedia, 2020: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/223651,zlamanie-zebra (dostęp 29.08.2023) 
  2. Zamknięte obrażenia tkanek miękkich, Sułko J., Klinika Chirurgii, Oddział Ortopedyczny, Instytut Pediatrii, CM UJ w Krakowie, Medycyna Praktyczna, Choroby i urazy, 2017: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165546,zamkniete-obrazenia-tkanek-miekkich (dostęp 28.08.2023)
  3. Altacet żel, Medycyna Praktyczna, Baza Leków: https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/52061,Altacet-zel  (dostęp 28.08.2023)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.