Jak myć prawidłowo zęby? – porady stomatologiczne

Mycie zębów jest powszechną czynnością, która dotyczy (a przynajmniej powinna dotyczyć) każdego. Mimo tego, że od dziecka jesteśmy uczeni prawidłowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej, częstotliwość oraz skuteczność szczotkowania zębów przez Polaków wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nieprawidłowe lub zbyt rzadkie mycie zębów prowadzi do powstawania próchnicy, kamienia nazębnego oraz innych, poważniejszych schorzeń w obrębie jamy ustnej. Jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i cieszyć się zdrowym uśmiechem? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Metody mycia zębów – jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Na rynku istnieje kilka rodzajów szczoteczek do zębów, które umożliwiają dokładną higienę jamy ustnej. Często polecanymi przez stomatologów są szczoteczki elektryczne lub nowoczesne modele soniczne, wykorzystujące fale dźwiękowe, odpowiedzialne za skuteczność działania. Większość z nas wciąż korzysta jednak z tradycyjnych szczoteczek manualnych, dlatego, aby uzyskać pożądany efekt, należy zadbać o dokładne obmywanie powierzchni zębów z bakterii przy pomocy właściwej techniki mycia zębów. Poniżej przedstawiamy kilka metod, które poleca każdy stomatolog (Wrocław).

Metoda Bass’a

Metoda ta sprawdza się najlepiej, kiedy zależy nam na pozbyciu się płytki nazębnej z kieszeni dziąsłowych. Swoją skuteczność technika Bassa’a zawdzięcza ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni, a następnie skierowaniu jej w okolice szyjek zębowych z włóknami ułożonymi w kierunku korzeni. Tak ułożoną szczoteczką należy wykonywać poziome ruchy drgająco-wibrujące. Szczotkując zęby z zastosowaniem techniki Bass’a, należy pamiętać, że ruchy nie powinny być zbyt silne, ponieważ może to spowodować obnażenie korzeni.

Metoda roll

Inaczej technika obrotowo-wymiatająca. Jest polecana osobom o wrażliwych i delikatnych dziąsłach, ponieważ cechuje ją niska abrazyjność, czyli delikatne ścieranie naturalnych substancji, znajdujących się na zębach. Aby zastosować metodę roll, należy ustawić szczoteczkę pod kątem 45 stopni, a następnie prowadzić ją wzdłuż linii dziąseł, wykonując przy tym ruchy obrotowo-wymiatające.

Metoda Pionowa i Pozioma

Stosując metodę pionową, ustawiamy szczoteczkę pionowo do powierzchni językowych zębów przednich, a następnie wykonujemy ruchy wymiatających. Mycie zębów przy zastosowaniu techniki poziomej odbywa się analogicznie do metody pionowej – w tym wypadku szczoteczkę należy ustawić poziomo do powierzchni językowych zębów przednich.

Metoda szorowania

Najpowszechniejsza i jedna z najskuteczniejszych metod, polegająca na ustawieniu szczoteczki poziomo do zębów, a następnie „szorowaniu” po ich powierzchni. Szorowanie zębów powinno odbywać się przy użyciu szczoteczki o miękkim lub średnio twardym włosiu, ponieważ twarde włókna mogą prowadzić m.in. do odsłaniania się szyjek zębowych.

Jak długo myć zęby?

W powszechnym przekonaniu czas mycia zębów powinien wynosić 2 minuty. Stomatolodzy zalecają jednak, by szczotkowanie trwało dłużej, jeśli używamy do tego tradycyjnej szczoteczki manualnej. Największe znaczenie ma technika czyszczenia zębów. Na skuteczność higieny wpływają również używane do tej czynności artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.