Teleporada u ginekologa – w czym może nam pomóc zdalnie?

Konsultacja online u ginekologa to usługa, dzięki której pacjentki mogą załatwić wiele spraw u takiego specjalisty bez konieczności wychodzenia z domu. Teleporada może być przydatna zarówno w przypadku potrzeby omówienia niepokojących objawów czy interpretacji wyników badań, jak i kontynuacji leczenia czy konieczności otrzymania e-recepty. Porady medyczne w takiej formie udzielane są zdalnie, w związku z czym nie pozwalają na przeprowadzenie wielu badań ginekologicznych.

Diagnostyka i omówienie objawów

Konsultacja ginekologiczna online może być bardzo pomocna przy diagnostyce niepokojących objawów w obszarze układu rozrodczego kobiety. Z tego rodzaju porad często korzystają pacjentki, które uskarżając się na dolegliwości bólowe piersi i podbrzusza, obfite, skąpe lub nieregularne miesiączki, a także świąd, pieczenie lub inne nieprzyjemne symptomy ze strony sromu i pochwy. Ze specjalistą można też omówić objawy, które występują podczas stosunku – np. krwawienie lub ból. Porada ginekologiczna online polecana jest także nastoletnim pacjentom, u których występuje przedwczesne lub opóźnienie dojrzewanie płciowe. Z e-konsultacji coraz częściej korzystają również dojrzałe kobiety, zmagające się z dokuczliwymi objawami menopauzy. W oparciu o zebrany wywiad medyczny, ginekolog może stwierdzić ryzyko wystąpienia różnych chorób układu rozrodczego, np. zespołu policystycznych jajników, nowotworów, torbieli, mięśniaków macicy, polipów czy endometriozy.

Przepisanie niezbędnych leków na e-recepcie

Lekarz ginekolog online bardzo często wybierany jest przez pacjentki, które potrzebują recepty na konkretne leki. Specjalista przeprowadza w tym celu zdalny wywiad medyczny, dzięki któremu może ocenić rzeczywistą zasadność i potrzebę wydania określonego środka. Przed wystawieniem e-recepty, ginekolog musi wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania danego leku – np. występowanie konkretnych chorób czy uczuleń. Zdalna konsultacja online jest dla wielu pacjentek najszybszym sposobem na uzyskanie środków, które muszą być przyjmowane w konkretnym czasie. Dotyczy to nie tylko standardowych tabletek antykoncepcyjnych, ale też tzw. antykoncepcji awaryjnej. Lekarz ginekolog online 24h na dobę zajmuje się takimi przypadkami. Sama recepta przesyłana jest SMS-em oraz mailem w formie kodu, który razem z numerem PESEL należy podać farmaceucie w aptece.

Wydawanie recepty

Skierowanie na badania ginekologiczne i omówienie wyników

Z oczywistych względów, zdalna konsultacja nie pozwala ginekologowi na przeprowadzenie znacznej części testów. Dotyczy to chociażby badana fizykalnego, obrazowego USG czy podstawowych badań ginekologicznych. W ramach e-wizyty nie da się też określać szeregu parametrów u pacjentek w ciąży, ocenić prawidłowego rozwoju płodu czy określić ryzyka porodu przedwczesnego. Specjalista może jednak podczas konsultacji online wystawić odpowiednie skierowania na potrzebne testy, a także przeanalizować i omówić uzyskane wyniki. Ginekolog kieruje pacjentkę na konkretne badania po zebraniu dokładnego wywiadu medycznego. Interpretacja wyników testów stanowi natomiast podstawę do zadecydowania o sposobach leczenia czy przepisaniu określonych leków na e-recepcie.

Monitorowanie leczenia ginekologicznego

Zdalne konsultacje u ginekologa są rozwiązaniem wybieranym również przez pacjentki, które muszą regularnie odbywać kontrole u takiego specjalisty. E-wizyty online mogą w wielu przypadkach całkowicie zastąpić stacjonarne spotkania w gabinecie, jeżeli ograniczają się wyłącznie do podstawowego omówienia leczenia, przebytych schorzeń, długości cykli i regularności miesiączkowania. Ginekolog może w takiej formie z dużą efektywności monitorować stan zdrowia pacjentki, a w razie potrzeby wprowadzać różne zmiany w terapii, udzielać konkretnych zaleceń profilaktycznych, pomagać w dobieraniu dawkowania leków czy wystawiać skierowania na potrzebne badania. Zdalna forma kontaktu ze specjalistą pozwala też na dokładną ocenę, czy wybrane metody leczenia są efektywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.