Kierunek biologia i zdrowie człowieka USOS UAM – co po studiach?

Współcześnie, coraz częściej można odczuć jak ważne jest zdrowie i życie człowieka, a przede wszystkim – profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób jest zainteresowanych podjęciem studiów związanych z naukami biologicznymi. Jednym z popularniejszych kierunków, który jest uważany za innowacyjny i odpowiadający na potrzeby współczesnego świata, jest kierunek Biologia i zdrowie człowieka. Co warto o nim wiedzieć i jaka praca po studiach czeka absolwentów tego kierunku? Sprawdźmy to!

Kierunek Biologia i zdrowie człowieka – najważniejsze informacje

Kierunek Biologia i zdrowie człowieka, kształci studentów zarówno studiów licencjackich (I stopnia), jak i magisterskich (II stopnia). Według informacji podanych w USOS UAM, podjęcie nauki na tym kierunku możliwe jest na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest to nowy kierunek, którego kształcenie odbywa się na Wydziale Biologii UAM. Studenci tego kierunku przez wszystkie lata kształcenia, są przygotowywani do prowadzenia aktywnej działalności na rzecz ochrony zdrowia. 

Podczas zajęć dydaktycznych prowadzonych w ramach kierunku, poruszane są takie kwestie jak: wpływ środowiska na zdrowie, promocja i wspomaganie zdrowia, ekologia człowieka itp. Taka tematyka zajęć z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom, zainteresowanym biologią i medycyną, a także naukami pokrewnymi.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Aby dostać się na studia na kierunek Biologia i zdrowie człowieka, na maturze warto zdawać takie przedmioty jak:

 • język polski,
 • język obcy nowożytny,
 • biologia,
 • chemia,
 • geografia,
 • matematyka
 • oraz fizyka.

Znajomość powyższych przedmiotów, kandydatom na studia zdecydowanie ułatwi późniejsze przyswajanie wiedzy.

Dostępne informacje w systemie USOS UAM wskazują, że kształcenie na tym kierunku odbywa się w zakresie takich przedmiotów, jak np:

 • Podstawy biologii i zdrowia człowieka,
 • Choroby cywilizacyjne, genetyczne i wieku starczego,
 • Genetyka z elementami diagnostyki molekularnej,
 • Rozwój prenatalny człowieka,
 • Mikrobiologia medyczna,
 • Podstawy bioinformatyki,
 • Podstawy biogerontologii i wiele innych.

Jak wynika z informacji zawartych w systemie USOS UAM, na kierunku nie wyodrębniono żadnej specjalności. Studia realizowane są wyłącznie w formie stacjonarnej (studia dzienne).

Czy warto studiować kierunek biologia i zdrowie człowieka USOS UAM?

Wielu maturzystów przed podjęciem nauki na uczelni wyższej, często zastanawia się, czy aby na pewno opłaci im się studiowanie wybranego przez siebie kierunku. Jeżeli chodzi o kształcenie na kierunku Biologia i zdrowie człowieka, to jest to kierunek o charakterze praktycznym, który wyróżnia się różnorodną ofertą zajęć dydaktycznych. W celu zdobycia niezbędnego doświadczenia zawodowego już w trakcie studiów, został on wzbogacony o dodatkowe formy kształcenia, w postaci kursów i staży.

Młoda studentka kierunku biologia i zdrowie człowieka spędzająca czas w biobliotece
Źródło: Freepik.com

Ponadto osoby, które chciałyby rozszerzyć swoją wiedzę na temat nauk biologicznych o międzynarodowe doświadczenia, mogą skorzystać z oferty wyjazdu w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus+. Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracuje z uniwersytetami znajdującymi się m.in. w Belgii, Chorwacji, Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech itp.

Jaka praca po studiach na kierunku biologia i zdrowie człowieka?

Kierunek Biologia i zdrowie człowieka, ma na celu wykształcenie specjalistów, którzy swoją przyszłość chcą związać z działalnością na rzecz ochrony zdrowia ludzi. Osoby zastanawiające się, jaka praca czeka na nich po studiach, już teraz mogą być pewne, że absolwenci tego kierunku z łatwością znajdują zatrudnienie w takich miejscach jak: administracja publiczna, instytucje obsługujące biologiczne i medyczne bazy danych, publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, zakłady świadczące usługi pielęgnacyjne i terapeutyczne, laboratoria badawcze, a także gabinety odnowy biologicznej.

Źródło informacji:

One Reply to “Kierunek biologia i zdrowie człowieka USOS UAM – co po studiach?”

 1. Mocno polecam ten kierunek! Wyróżnia się bogatą ofertą przedmiotów i zajęciami praktycznymi. Cały program wzbogacony jest o dodatkowe formy kształcenia – kursy i staże. Wybierając tę ścieżkę edukacji można zdobyć dość unikatowe kwalifikacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.