Ile trwa cesarskie cięcie i jak dobrze przygotować się do cesarki?

Cesarskie cięcie to cud narodzin i pierwszy krzyk dziecka, wzruszenie oraz łzy szczęścia, lecz też jednocześnie poważna operacja. Nowe miejsce, brzdęk narzędzi chirurgicznych i ukryte pod maskami twarze lekarzy budzą lęk. W takiej sytuacji w głowie przyszłej mamy kłębią się dziesiątki pytań. Od tych najbardziej błahych typu: “jak długo trwa cesarskie cięcie?” po zasadnicze kwestie dotyczące przebiegu samego zabiegu oraz jego ewentualnych powikłań. W poniższym artykule postaramy się rozwiać najczęściej zgłaszane przez pacjentki wątpliwości. Wszystko w tym celu, aby zbliżający się poród niósł ze sobą możliwie najmniej niepotrzebnego stresu.

Cesarskie cięcie – 7 odpowiedzi na pytania przyszłej mamy

Przycięte zbliżenie kobiety w ciąży czekającej na lekarza, aby rozpocząć procedurę skanowania ultrasonograficznego w szpitalu przed cesarką
Źródło: Freepik.com

Cesarka w trybie planowym czy ze wskazań nagłych?

Na początku musimy rozróżnić dwa podstawowe tryby, w których może być przeprowadzone cesarskie cięcie. Jest to cesarka w trybie planowym oraz cesarka w trybie nagłym.

O co chodzi z tymi tajemniczo brzmiącymi trybami?

Najprościej mówiąc, kiedy prowadzący ciążę ginekolog dochodzi do wniosku, że z jakiegoś powodu wskazane byłoby cesarskie cięcie, kieruje pacjentkę do szpitala. Przyszła mama około 38-39 tygodnia ciąży zgłasza się na oddział, gdzie jest ono przeprowadzane. Wszystko przebiega spokojnie. Według wcześniej ustalonego planu. To jest cesarka planowa. Niekiedy jednak nagły stan dziecka czy matki wymusza natychmiastowe działanie. Tu i teraz, nie czekając nawet na wyniki badań. Wtedy mamy do czynienia z cesarką w trybie nagłym. Jakie choroby mogą zmusić prowadzącego lekarza do natychmiastowego zakończenia ciąży w ten sposób? Są to na przykład: rzucawka (gwałtowny wzrost ciśnienia połączony z ryzykiem wystąpienia drgawek), ablacja łożyska (przedwczesne odklejenie się łożyska od ściany macicy) czy zagrożenie życia płodu objawiające się wolną akcją jego serca.

Kiedy lekarz skieruje na cesarskie cięcie? Jakie są wskazania do cc?

Najnowsze zalecenia towarzystw ginekologicznych radzą kończyć większość ciąż porodem siłami natury. Tak zasadniczo jest lepiej dla mającego przyjść na świat dziecka. Wiadomo, że bywają jednak sytuacje, w których nie da się uniknąć cesarskiego cięcia.

Wskazania do cesarki dzielimy na trzy grupy:

  1. Zależne od matki: nieprawidłowy kształt miednicy, stan po urazie tych okolic, zaawansowana jaskra, niektóre choroby kardiologiczne i wady serca, zespół Marfana, niewydolność oddechowa uniemożliwiająca wysiłek w czasie porodu; wskazaniem do cesarskiego cięcia są też przyczyny psychiatryczne takie jak tokofobia (lęk przed porodem).
  2. Zależne od dziecka: każdy stan zagrożenia zdrowia i życia płodu wymagający natychmiastowego zakończenia ciąży, nieprawidłowe ułożenie płodu (miednicowe czy poprzeczne), poważne wady wrodzone, dziecko bardzo duże, zasadniczo każde bliźnięta i zawsze ciąża o większej niż dwa liczbie płodów.
  3. Tzw. “cesarka po cesarce” nad którą to praktyką pochylimy się w dalszej części artykułu.

    Należy pamiętać, iż zawsze o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia decyduje lekarz prowadzący pacjentkę na oddziale! Nawet idealnie przebiegająca ciąża może wymagać zakończenia cięciem w trybie pilnym czy nagłym.

Jak przygotować się do cesarki?

Podobnie jak każdy poród, cesarskie cięcie wymaga przygotowania się i zaopatrzenia w rzeczy niezbędne mamie oraz nowo narodzonemu dziecku: ubranka, pieluszki, kocyk, przewiewne koszule nocne i szlafroki itp. Ważnym jest także wykonanie zleconych przez ginekologa badań, zabranie ze sobą na oddział książeczki ciąży oraz wyników USG. Jeżeli przyszła mama zażywa specjalistyczne leki np. endokrynologiczne lub onkologiczne, warto dowiedzieć się, czy będą one dostępne na oddziale. Jak widać, przygotowanie do cesarki w tej kwestii nie różni się niczym od planowania pobytu w szpitalu z innego powodu.

Czy raz cesarka równa się zawsze cesarka?

Kiedyś faktycznie tak było. Uważano, że raz przeprowadzone cesarskie cięcie zwiększa ryzyko pęknięcia macicy w czasie porodu siłami natury i ciąże u tych pacjentek zawsze kończono cięciem. Obecnie odchodzi się od tego kategorycznego zalecenia. Cesarka po cesarce to najbezpieczniejsze rozwiązanie, lecz nie jest zawsze jedynym wyjściem. Istnieją ośrodki, które dopuszczają próbę porodu siłami natury w takiej sytuacji. Warto zapytać o to swojego ginekologa oraz wspólnie z nim wybrać oddział, na którym będzie się odbywał poród! Niemniej, gdy lekarz to odradza, nie należy się upierać przy porodzie siłami natury. Niekiedy cesarka po cesarce to najbezpieczniejsze rozwiązanie i dla mamy, i dla dziecka.

Ile trwa cesarskie cięcie?

Wiele kobieta zastanawia się – ile trwa cesarskie cięcie? Sama operacja od nacięcia skóry do wydobycia dziecka i zabezpieczenia rany potrwa około 30-40 minut, w zależności od budowy anatomicznej pacjentki oraz doświadczenia ginekologów. Razem z wprowadzeniem do znieczulenia, umyciem skóry oraz następnie transportem z powrotem na salę czas trwania cesarki trzeba liczyć mniej więcej od 1 do 1,5 godziny. Są to liczby orientacyjne. Każde odstępstwo od planu operacji czy np. zamiana znieczulenia podpajęczynówkowego na ogólne może znacząco zmienić podany zakres czasowy. Cesarskie cięcie z powikłaniami chirurgicznymi może trwać nawet powyżej 2 godzin. Dlatego nie się jednoznacznie powiedzieć ile u danej ciężarnej potrwa cesarka.

Co lekarze będą robić? Jak przebiega cesarskie cięcie?

Po podaniu znieczulenia, ułożeniu pacjentki na stole w pozycji nieco podobnej do badania ginekologicznego i umyciu skóry zaczyna się właściwa operacja. Opisując cesarkę krok po kroku, wyróżnia się następujące etapy:

  1. Rozcięcie skóry i tkanki podskórnej.
  2. Rozpreparowanie (inaczej rozsunięcie) mięśni brzucha.
  3. Rozcięcie otrzewnej, czyli tej cienkiej błony, która otacza jamę brzuszną od wewnątrz.
  4. Nacięcie macicy, przebicie pęcherza płodowego, wypuszczenie wód płodowych oraz wydobycie dziecka.
  5. Usunięcie łożyska i dokładna, krok po kroku, kontrola jamy macicy czy nic w niej nie pozostało.
  6. Zeszycie powłok i nałożenie opatrunku.

    Choć przebieg cesarki może brzmieć nieco przerażająco, nie należy poddawać się panice! Pacjentka przez cały czas jest znieczulona, a zaraz po wydobyciu dziecka zostaje ono przystawione do twarzy matki. Dzieje się to jeszcze na sali operacyjnej, kiedy trwa cesarskie cięcie! A przecież pierwszy krzyk nowo narodzonego syna czy córki rekompensuje dyskomfort związany z manipulacją wewnątrz brzucha czy słyszeniem dźwięku narzędzi.

Ile dni w szpitalu po cesarce?

Zazwyczaj jest to od trzech do pięciu dni. Jeżeli dziecko jest zdrowe, a mama czuje się dobrze, pobyt w szpitalu bardzo rzadko trwa dłużej niż tydzień. Niemniej wiele szpitali ma własne reguły, dlaczego ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: “ile w szpitalu po cesarce?”. Przed porodem warto dowiedzieć się o praktykach panujących na wybranym oddziale i nie wierzyć w podawane w Internecie informacje, że po cesarce to zawsze x dni w szpitalu albo nigdy więcej niż y dni. W medycynie nie występują słowa „zawsze” i „nigdy”.

Noworodek po cesarskim cięciu
Źródło: Pexels.com

Cesarskie cięcie to wspólny wybór lekarza i przyszłej mamy. Poważna operacja, ale też szansa na uniknięcie wielu powikłań porodu siłami natury. Rana boli, lecz o wiele bardziej cieszy obecność zdrowego, wyczekiwanego noworodka. Podsumowując najważniejsze informacje:

Na kiedy jest planowana cesarka? Zazwyczaj około 38-39 tygodnia ciąży, wcześniej w przypadku ciąży mnogiej.

Ile trwa cesarka? Od 1 do 1,5 godzin.

Jak się przygotować do cesarski? Bardzo podobnie jak do porodu siłami natury. Ile po cesarce w szpitalu? Najczęściej od 3 do 5 dni.

Uwaga: Tekst nie stanowi porady lekarskiej. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości dotyczących stanu zdrowia należy konsultować się z prowadzącym ginekologiem lub zgłosić na najbliższy oddział pełniący ostry dyżur ginekologiczny.

Źródła:

  • Położnictwo i Ginekologia Bręborowicz tom 1 i tom 2, Interna Szczeklika 2020, najnowsze wytyczne PTG i innych towarzystw naukowych oraz doświadczenie własne autora, naocznego świadka niejednej cesarki.

One Reply to “Ile trwa cesarskie cięcie i jak dobrze przygotować się do cesarki?”

  1. Miałam dwie cesarki i bardzo dobrze je wspominam 🙂 Tzn. wszystko poszło sprawnie, szybko i bez zastrzeżeń 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.