Domowa siłownia: czy warto? I ile trzeba wydać na funkcjonalną, domową siłownię?

Domowa siłownia może być wielkim atutem dla osób, które chcą pozostać w formie, ale czy naprawdę wystarczy, aby zapewnić wymagający trening? Prosta odpowiedź brzmi tak, domowa siłownia może najbardziej zdecydowanie wystarczyć, aby wykonać kompletny wymagający trening. W rzeczywistości część osób uważa, że może wykonać bardziej intensywny i skuteczny trening w swojej domowej siłowni, niż kiedykolwiek mogli w komercyjnym fitness clubie, czy to ze względu na brak skrępowania czy dobór sprzętów do swoich potrzeb.

Jakie są zalety domowej siłowni?

Główne korzyści z posiadania domowej siłowni to wygoda i ograniczenie kosztów związanych z zakupem karnetów do fitness clubu oraz dojazdem. Z własną domową siłownią, nigdy nie musisz się martwić o walkę o sprzęt na siłowni, nieporządek czy o godziny otwarcia. Inną wielką zaletą domowej siłowni jest to, że można gją zaprojektować tak, aby spełnić swoje konkretne cele fitness. Jeśli chcesz skupić się na treningu siłowym, możesz kupić wolne ciężary – hantle, sztangi, kettlebelle. Możesz sobie przy tym wybrać sprzęt spośród wielu marek dostępnych na polskim i europejskim rynku, co może być ważne jeśli jesteś zaawansowany treningowo i potrzebujesz dobrej jakości sprzętu. Takiego zwykle na sieciowych siłowniach brakuje.

Z kolei jeśli jesteś bardziej zainteresowany poprawą wytrzymałości lub treningiem przygotowującym do sportów wytrzymałościowych, możesz zakupić bieżnię, rower treningowy lub trenażer, a jeśli jesteś masochistą – i Air Bike’a. Oczywiście, bez względu na to, jak dobrze wyposażona jest Twoja domowa siłownia, nie przyniesie Ci ona nic dobrego, jeśli nie będziesz jej regularnie używać. Musisz więc się zastanowić, czy będziesz mieć wystarczająco samozaparcia by trenować samodzielnie.

Domowa siłownia

Wady siłowni domowej

Żadne rozwiązanie nie jest pozbawione wad, podobnie jest w przypadku domowych siłowni. Najczęściej wymienianymi minusami domowych siłowni są wysokie koszty stworzenia funkcjonalnego miejsca treningowego, ograniczona ilość przestrzeni na trening i brak partnerów treningowych, którzy podtrzymywaliby motywację treningową. Na szczęście o ile drugi problem – ograniczona ilość miejsca – jest stosunkowo trudny do rozwiązania – chyba że mieszkamy w domu i możemy sobie postawić kontener w którym ulokujemy siłownię – o tyle z pozostałymi jestesmy w stanie sobie poradzić. Koszt urządzenia domowej siłowni możemy nieco zmniejszyć kupując sprzęt używany lub korzystając z poradników dla kupujących – takich jak np. ten poradnik opublikowany na portalu Fitnessowy.NET. W temacie motywacji może nam pomóc zaproszenie znajomego, który byłby naszym partnerem treningowym, do wspólnych ćwiczeń.

Ile trzeba więc wydać na domową siłownię?

Nie ma określonej kwoty minimalnej i maksymalnej, jaką możemy wydać na urządzenie domowej siłowni. Osoby początkujące mogą zadowolić się zakupem pasów do treningu w podwieszeniu, maty i kilku kettli zamykając koszt inwestycji w 500 złotych. Osoby zaawansowane mogą z kolei wydać i kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych by zbudować swoją kuźnię siły na miarę swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.