Artykuł partnera.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dziś standardową procedurą w dobrych gabinetach stomatologicznych. W porównaniu z dawniej stosowanymi metodami jest zdecydowanie skuteczniejsze, wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań, a często pozwala też na zwiększenie komfortu pacjenta w czasie zabiegu.
Czym jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe zęba to procedura stomatologiczna prowadząca do oczyszczenia komory zęba wraz z komorami korzeni z zalegających tam złogów bakteryjnych. Usuwa się przy tym wszystkie tkanki, które wypełniały ząb, pozostawiając jedynie jego zewnętrzne, trwałe warstwy. Leczenie kanałowe pod mikroskopem od klasycznego różni się tym, że stomatolog otrzymuje do dyspozycji bardziej precyzyjne narzędzia, pozwalające dokonać dokładniejszego oczyszczenia komór.
Leczenie kanałowe zęba kończy się pozostawieniem martwego zęba, który jednak po prawidłowym wypełnieniu zyskuje odporność mechaniczną niemal równą zębom żywym i prawidłowo pielęgnowany może pozostać w łuku jeszcze wiele lat.
W jakich przypadkach wykonuje się leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadza się w przypadku zębów, których nie można już leczyć innymi metodami. Jest to metoda inwazyjna, sam zabieg leczenia kanałowego jest przeprowadzany, kiedy ognisko próchnicy jest bardzo głębokie i zmiany sięgają tkanek okołowierzchołkowych.
Niekiedy zachodzi też potrzeba powtórnego leczenia kanałowego zębów – jeśli pierwszy zabieg nie został przeprowadzony wystarczająco dokładnie. Tu zresztą leczenie kanałowe pod mikroskopem pokazuje swoją największą zaletę, bo tą metodą można praktycznie idealnie oczyścić komory zęba.
Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe pod mikroskopem wymaga niezwykłej precyzji, ale pozwala na pełne oczyszczenie wnętrza zęba i kanałów korzeniowych, dzięki czemu nie trzeba przeprowadzać ekstrakcji zęba, która często jest jedyną dostępną alternatywą.
Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Endodoncja mikroskopowa jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym, nawet w czasie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem wymaga uzyskania dostępu do komór, które są następnie kilkukrotnie płukane i mechanicznie oczyszczane. To ważne, ponieważ na tym etapie normą jest zapalenie miazgi, i tę trzeba w całości usunąć.
Wykorzystanie mikroskopu pozwala na dotarcie do najwęższych kanalików, które po dokładnym oczyszczeniu są zabezpieczane przed namnażaniem się bakterii oraz wypełniane specjalnymi substancjami, które zajmą całą przestrzeń wewnątrz zęba.
Operowanie mikroskopem pozwala na zastosowanie narzędzi o wyższym stopniu precyzji niż w przypadku podstawowej metody, dzięki czemu tę metodę leczenia można zastosować w przypadku zębów o wąskich lub skomplikowanych korzeniach. Leczenie endodontyczne przeprowadza się jednak na zębach poważnie uszkodzonych, więc uzupełnieniem planu leczenia powinna być odbudowa zęba.
Jeśli chodzi o powtórne leczenie kanałowe, to konieczne jest usunięcie z komór starego wypełniacza i ponowne przeprowadzenie całej operacji oczyszczania i usuwania bakterii z kanałów zęba. Niekiedy w tych przypadkach trzeba podać silne znieczulenie miejscowe, ale sama procedura zasadniczo się nie zmienia.
Warto pamiętać, że po leczeniu kanałowym ząb będzie martwy, ale i tak całkiem silny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem może więc pozwolić na odzyskanie praktycznie pełnej sprawności i silnego zgryzu – tego nie zapewni nawet większość protez, więc warto zdecydować się na leczenie zęba.
Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem
Koszt nie zależy od tego, ile trwa leczenie kanałowe. Często potrzeba kilku wizyt, żeby prawidłowo zabezpieczyć ząb, dlatego cena leczenia kanałowego wyznaczana jest za wszystkie łącznie. W przypadku kłów i siekaczy będzie to zwykle od 1200 złotych, natomiast przedtrzonowce i trzonowce leczy się endodontycznie za 1400-1800 złotych i więcej. To, ile kosztuje leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem, zależy też od scenariusza, na przykład będzie droższe przy skomplikowanym ułożeniu korzeni lub leczeniu powtórnym.
Pozwól sobie na zdrowy uśmiech!
Leczenie endodontyczne z użyciem mikroskopu to metoda, która daje doskonałe efekty, przynosi szybką ulgę i pozwala uniknąć usuwania zębów. Cena leczenia kanałowego będzie zależna od stopnia złożoności procedury, jednak nawet jeśli leczenie zęba będzie droższe niż resekcja, pamiętaj, że ząb pozostanie na swoim miejscu, nie trzeba będzie wizyt u protetyka. Tak czy inaczej, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda leczenie kanałowe, jaki jest koszt leczenia kanałowego i jak ta procedura może przynieść Ci ulgę, skontaktuj się z dentystami z HCentrum – chętnie pomożemy nawet w skomplikowanych przypadkach!