Soczewki progresywne – jak działają?

Soczewki progresywne pozwalają widzieć zarówno z blisko, jak i z daleka. Stanowią zatem wygodną alternatywę dla dwóch par tradycyjnych okularów. Sprawdzają się w przypadku prezbiopii, czyli starczowzroczności, która zaczyna rozwijać się po 40 roku życia. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, kiedy warto sięgnąć po soczewki multifokalne.

Czym są soczewki progresywne?

Soczewki progresywne to specjalistyczne soczewki kontaktowe, które znajdują zastosowanie w leczeniu wielu wad akomodacyjnych oka. Pozwalają odtworzyć naturalny mechanizm, ulegający stopniowej degradacji. Dzięki temu umożliwia wyraźne postrzeganie obiektów zarówno z blisko, jak i z daleka. Staje się tym samym wygodą alternatywą dla tradycyjnych okularów do patrzenia i czytania, łącząc ich funkcje.

Jak działają soczewki progresywne?

Progresywne soczewki kontaktowe dostosowują się do naturalnego kształtu oka, odtwarzając tym samym naturalne mechanizmy akomodacji, które odpowiadają za wyraźne postrzeganie z bliska i z daleka. Dzięki elastycznemu tworzywu umożliwiają wygodne widzenie w każdych warunkach. Soczewki do oczu posiadają przy tym różne dioptrie w poszczególnych strefach. Kierując wzrok na dół, mamy możliwość wygodnego czytania, natomiast w górę wyraźnie widzimy przedmioty z daleka.

Kiedy powinno się stosować soczewki progresywne?

Soczewki progresywne najczęściej bywają stosowane w przypadku starczowzroczności, która objawia się zaburzeniami akomodacji. Oznacza to, że pacjent zaczyna mieć problemy z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka. Narząd wzroku ma bowiem problem z dostosowywaniem się do zmieniających się warunków.

Jakie są zalety soczewek progresywnych?

Soczewki progresywne to znaczne podniesienie komfortu codziennego życia. Sprawdzają się podczas codziennej jazdy samochodem, gdy ułatwiają obserwowanie ruchu drogowego na całej długości trasy. Dodatkowo pozwalają na sprawne odczytywanie informacji z tablicy rozdzielczej oraz nawigacji. Soczewki kontaktowe to nowoczesna alternatywa dla dwóch par okularów, których nie trzeba mieć zawsze przy sobie. Warto przy tym sięgać po produkty, gwarantujące ochronę przed promieniowaniem UV oraz szkła kontaktowe o właściwościach nawilżających.

Kto powinien skorzystać z tego rodzaju soczewek?

Po ten rodzaj soczewek powinny sięgnąć przede wszystkim osoby po 40 roku życia, które zaczęły odczuwać skutki prezbiopii. Soczewki progresywne to także wygodna alternatywa dla innych użytkowników okularów do patrzenia i czytania, którzy zmęczeni są koniecznością nieustannego zmieniania akcesoriów. Przydają się w codziennym życiu kierowców zawodowych oraz osób spędzających dużo czasu w trasie.

Ile trwa proces adaptacji?

Każde nowe soczewki kontaktowe wymagają adaptacji. W przypadku rozwiązań progresywnych przyzwyczajania się może zająć od 1 dnia do 3 tygodni. Czas ten zależy m.in. od naszych poprzednich doświadczeń, rodzaju i zaawansowania wady wzroku oraz tempa, w jakim będziemy wyrabiać w sobie nowe nawyki patrzenia. W przypadku odczuwania suchości i podrażnień warto sięgnąć po nawilżające krople do oczu, które przywrócą pełen komfort użytkowania soczewek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.