Jak szybko rosną włosy i od czego uzależnione jest ich tempo wzrostu? Ile rosną włosy na miesiąc?

Zapuszczanie włosów to długi i czasochłonny proces, który jednak za pośrednictwem pewnych sposobów da się nieco przyspieszyć. To, ile włosy rosną na miesiąc, w dużej mierze zależy od genetyki, ale i naszego dbania o nie. Długie i zdrowe włosy to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja, której obecność w codziennej rutynie jest obowiązkowa. Jak szybko rosną włosy  przy wdrożeniu suplementacji i pielęgnacji? Ile rosną włosy normalnym tempem, a na jakie przyspieszenie można liczyć, dbając o nie? Jak długo rosną włosy o które odpowiednio się dba, i jak to robić?

W jakim tempie rosną włosy? -podstawowe informacje

Ile centymetrów rosną włosy na miesiąc? To zależy – normalny wzrost włosa na miesiąc to około 0,5-2 cm, jednak często po konieczności ich obcięcia chcemy podkręcić tempo ich porostu, by znów móc cieszyć się zadbanymi i długimi włosami.

To, ile odrastają włosy do pożądanej długości w dużej mierze jest zależne od genetyki, ale również naszych działań pielęgnacyjnych, szczególnie w kwestii skalpu głowy oraz końcówek włosów.

Czasem może się wydawać, że nie mamy wpływu na to, ile czasu rosną włosy, jednakże obecna wiedza z zakresu trychologii wskazuje bezspornie, że wspomaganie za pomocą odpowiedniej suplementacji i pielęgnacja dają oczekiwany efekt. To pozwala z kolei obserwować, jak szybko rosną włosy, i czy nasze starania przynoszą oczekiwany rezultat. Mimo tego, ile rosną włosy na miesiąc w sposób naturalny, co wcale nie jest złym wynikiem, warto wypróbować dodatkową pielęgnację, która ożywi całe włosy i sprawi, że będą one rosły jak szalone. Wcierki do skalpu głowy, wewnętrzna suplementacja a także dopasowane maski i odżywki mogą czynić cuda – warto sprawdzić najpierw, ile rosną włosy na miesiąc naturalnie, by można było porównać efekty nowo wdrożonej pielęgnacji.

Ile włosy rosną na miesiąc, i czy mamy na to realny wpływ?

Dzięki większej świadomości na temat pielęgnacji włosów, można w prosty sposób sprawić by rosły one szybciej. To, ile rosną włosy na miesiąc, w dużej mierze może zależeć od nas i od wdrożonej pielęgnacji, jednak nie należy spodziewać się kilkunastocentymetrowych przyrostów w tak krótkim okresie.

Nieważne, ile jest włosów na głowie i jak gęste one są – najważniejsza w pielęgnacji jest systematyczność i regularność tak, by bez względu na to jak długo rosną włosy, były zdrowe i mocne, ponieważ od tego zależy ich wygląd i kondycja końcówek.

Jeżeli chcemy sprawdzić, jak szybko rosną włosy na naszej głowie, warto je mierzyć zwykłą miarką krawiecką, rozpoczynając od skalpu głowy, mierząc włosy aż do końcówek. Po miesiącu pielęgnacji z pewnością będziemy mogli obserwować nasze włosy jak szybko rosną. I mimo, że to ile odrastają włosy zależy od genetyki człowieka, bo przecież każdy organizm jest inny, to jednak skuteczna pielęgnacja i suplementacja działają cuda.

Jak przyspieszyć porost włosów i poprawić ich kondycję?

Na to, ile centymetrów rosną włosy na miesiąc wpływa również wewnętrzna suplementacja, która przyjmowana regularnie może przyspieszyć ten proces, nawet do 3 cm w cztery tygodnie. Pozostaje to jednak w dużej mierze kwestią indywidualną, jako że każdy organizm jest inny, i inaczej reaguje na zewnętrzne bodźce. To, w jakim tempie rosną włosy na początku pielęgnacji i suplementacji szybko jest ważne do obserwacji późniejszych efektów. Prócz suplementacji jednak znaczenie ma również ogólna rutyna pielęgnacyjna, którą koniecznie trzeba wdrożyć.

Co znacznie przyspiesza wzrost włosa na miesiąc?

  • Suplementacja witaminami – kondycja naszych włosów w dużej mierze zależy od stanu organizmu. Jeżeli brak w nim budulców, będą wypadać, a wzrost włosa na miesiąc będzie znacznie spowolniony. Warto wybrać np. pokrzywę, skrzyp, oraz podstawowe witaminy które potrzebne są do normalnego funkcjonowania człowieka. Takie witaminy uzupełniają niedobory w organizmie, dodatkowo wpływają ostatecznie na to, ile rosną włosy i jak szybko się to dzieje.
  • Wcierki w skalp głowy – ta stara metoda przyspieszania wzrostu włosów jest doskonała, jeżeli zależy nam na tym, ile rosną włosy i jak szybko chcemy widzieć efekty. Wcierki należy rozpryskiwać na skalpie głowy, a następnie wykonywać masaż opuszkami palców okrężnymi ruchami. Wystarczy wykonywać go codziennie, by skóra głowy była lepiej ukrwiona, a co za tym idzie, wzrost włosów na miesiąc da lepszy rezultat.
  • Odstawienie prostownicy i lokówki – nie od dzisiaj wiadomo, że zabiegi fryzjerskie z użyciem gorącej temperatury działają bardzo źle na kondycję włosów. Jeżeli regularnie ich używamy, nieważne ile rosną włosy na miesiąc, bo końcówki będą się regularnie kruszyć i łamać, przez co długość włosów będzie pozostawała taka sama. Jeżeli odstawimy prostownicę i lokówkę, i ograniczymy ich użycie do minimum, dobrze wpłynie to na to, ile czasu rosną włosy i w jakiej są kondycji.
  • Używanie odpowiednich kosmetyków – w naszej pielęgnacji na stałe powinny zagościć dobrej jakości odżywki, maski i szampony bez zawartości silikonów i innych sztucznych substancji. Na fakt tego, jak szybko rosną włosy wpływa również ich kondycja „na długości”, dlatego przy każdym myciu należy używać odżywczych masek, które dopełnią pielęgnację i sprawią, że włosy będą odżywione i gładkie. Ważny jest skład tych produktów, warto zadbać, by był on maksymalnie naturalny i bez sztucznych silikonów, bo to wpływa na to, jak długo rosną włosy i w jakiej są kondycji. Szybko zauważymy również nowe cebulki które mogą być dla nas wskazówką, ile włosów rośnie dziennie, a także ile rosną włosy w ciągu roku, jeżeli porównamy nasze pomiary.
Kobieta dbająca o to aby jej włosy szybko rosły
Źródło: Pexels.com

Kondycja włosów, a specjalistyczna pomoc lekarska

Czasem, mimo wzmożonej pielęgnacji i suplementacji wewnętrznej, to ile rosną włosy i w jakiej pozostają kondycji wymaga specjalistycznego sprawdzenia przez lekarza. Trycholog będzie odpowiednim specjalistą do tego zagadnienia, który sprawdzi, jak długo rosną włosy na naszej głowie i co hamuje ich normalny wzrost, lub powoduje wzmożone wypadanie.

Dodatkowo to, ile jest włosów na głowie pacjenta i jak gęste one są, może sugerować lekarzowi różne rozwiązania i możliwe kuracje do wdrożenia. Na to, ile rosną włosy na miesiąc może mieć wpływ odpowiednia kuracja wdrożona przez lekarza, który na podstawie wyników badan będzie w stanie określić, czy słaba kondycja włosów może mieć np. podłoże hormonalne, czy przyczyn należy szukać w innych schorzeniach organizmu.

Źródło:

  • Naukowe spojrzenie na równowagę PEH czyli Proteiny, Emolienty i Humektanty w pielęgnacji włosów, Anna Kołomycew, Katarzyna Sawicz-Kryniger, wyd. Anwen Sp. Z o.o. 2018 r.

O autorze:
Aleksandra Karcz – Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

 

 

One Reply to “Jak szybko rosną włosy i od czego uzależnione jest ich tempo wzrostu? Ile rosną włosy na miesiąc?”

  1. Suplementacja bardzo dużo daje. Swego czasu połykałam tabletki, nie będę mówić jakie, ale powiem Wam że po pół roku kilka centymetrów włosów rosło. Odpowiednie suplementy i witaminy dają radę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.