Zapuszczanie włosów to długi i czasochłonny proces, który jednak za pośrednictwem pewnych sposobów da się nieco przyspieszyć. To, ile włosy rosną na miesiąc, w dużej mierze zależy od genetyki, ale i naszego dbania o nie. Długie i zdrowe włosy to przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja, której obecność w codziennej rutynie jest obowiązkowa. Jak szybko rosną włosy przy wdrożeniu suplementacji i pielęgnacji? Ile rosną włosy normalnym tempem, a na jakie przyspieszenie można liczyć, dbając o nie? Jak długo rosną włosy o które odpowiednio się dba, i jak to robić?
W jakim tempie rosną włosy? -podstawowe informacje
Ile centymetrów rosną włosy na miesiąc? To zależy – normalny wzrost włosa na miesiąc to około 0,5-2 cm, jednak często po konieczności ich obcięcia chcemy podkręcić tempo ich porostu, by znów móc cieszyć się zadbanymi i długimi włosami.
To, ile odrastają włosy do pożądanej długości w dużej mierze jest zależne od genetyki, ale również naszych działań pielęgnacyjnych, szczególnie w kwestii skalpu głowy oraz końcówek włosów.
Czasem może się wydawać, że nie mamy wpływu na to, ile czasu rosną włosy, jednakże obecna wiedza z zakresu trychologii wskazuje bezspornie, że wspomaganie za pomocą odpowiedniej suplementacji i pielęgnacja dają oczekiwany efekt. To pozwala z kolei obserwować, jak szybko rosną włosy, i czy nasze starania przynoszą oczekiwany rezultat. Mimo tego, ile rosną włosy na miesiąc w sposób naturalny, co wcale nie jest złym wynikiem, warto wypróbować dodatkową pielęgnację, która ożywi całe włosy i sprawi, że będą one rosły jak szalone. Wcierki do skalpu głowy, wewnętrzna suplementacja a także dopasowane maski i odżywki mogą czynić cuda – warto sprawdzić najpierw, ile rosną włosy na miesiąc naturalnie, by można było porównać efekty nowo wdrożonej pielęgnacji.
Ile włosy rosną na miesiąc, i czy mamy na to realny wpływ?
Dzięki większej świadomości na temat pielęgnacji włosów, można w prosty sposób sprawić by rosły one szybciej. To, ile rosną włosy na miesiąc, w dużej mierze może zależeć od nas i od wdrożonej pielęgnacji, jednak nie należy spodziewać się kilkunastocentymetrowych przyrostów w tak krótkim okresie.
Nieważne, ile jest włosów na głowie i jak gęste one są – najważniejsza w pielęgnacji jest systematyczność i regularność tak, by bez względu na to jak długo rosną włosy, były zdrowe i mocne, ponieważ od tego zależy ich wygląd i kondycja końcówek.
Jeżeli chcemy sprawdzić, jak szybko rosną włosy na naszej głowie, warto je mierzyć zwykłą miarką krawiecką, rozpoczynając od skalpu głowy, mierząc włosy aż do końcówek. Po miesiącu pielęgnacji z pewnością będziemy mogli obserwować nasze włosy jak szybko rosną. I mimo, że to ile odrastają włosy zależy od genetyki człowieka, bo przecież każdy organizm jest inny, to jednak skuteczna pielęgnacja i suplementacja działają cuda.
Jak przyspieszyć porost włosów i poprawić ich kondycję?
Na to, ile centymetrów rosną włosy na miesiąc wpływa również wewnętrzna suplementacja, która przyjmowana regularnie może przyspieszyć ten proces, nawet do 3 cm w cztery tygodnie. Pozostaje to jednak w dużej mierze kwestią indywidualną, jako że każdy organizm jest inny, i inaczej reaguje na zewnętrzne bodźce. To, w jakim tempie rosną włosy na początku pielęgnacji i suplementacji szybko jest ważne do obserwacji późniejszych efektów. Prócz suplementacji jednak znaczenie ma również ogólna rutyna pielęgnacyjna, którą koniecznie trzeba wdrożyć.
Co znacznie przyspiesza wzrost włosa na miesiąc?
- Suplementacja witaminami – kondycja naszych włosów w dużej mierze zależy od stanu organizmu. Jeżeli brak w nim budulców, będą wypadać, a wzrost włosa na miesiąc będzie znacznie spowolniony. Warto wybrać np. pokrzywę, skrzyp, oraz podstawowe witaminy które potrzebne są do normalnego funkcjonowania człowieka. Takie witaminy uzupełniają niedobory w organizmie, dodatkowo wpływają ostatecznie na to, ile rosną włosy i jak szybko się to dzieje.
- Wcierki w skalp głowy – ta stara metoda przyspieszania wzrostu włosów jest doskonała, jeżeli zależy nam na tym, ile rosną włosy i jak szybko chcemy widzieć efekty. Wcierki należy rozpryskiwać na skalpie głowy, a następnie wykonywać masaż opuszkami palców okrężnymi ruchami. Wystarczy wykonywać go codziennie, by skóra głowy była lepiej ukrwiona, a co za tym idzie, wzrost włosów na miesiąc da lepszy rezultat.
- Odstawienie prostownicy i lokówki – nie od dzisiaj wiadomo, że zabiegi fryzjerskie z użyciem gorącej temperatury działają bardzo źle na kondycję włosów. Jeżeli regularnie ich używamy, nieważne ile rosną włosy na miesiąc, bo końcówki będą się regularnie kruszyć i łamać, przez co długość włosów będzie pozostawała taka sama. Jeżeli odstawimy prostownicę i lokówkę, i ograniczymy ich użycie do minimum, dobrze wpłynie to na to, ile czasu rosną włosy i w jakiej są kondycji.
- Używanie odpowiednich kosmetyków – w naszej pielęgnacji na stałe powinny zagościć dobrej jakości odżywki, maski i szampony bez zawartości silikonów i innych sztucznych substancji. Na fakt tego, jak szybko rosną włosy wpływa również ich kondycja „na długości”, dlatego przy każdym myciu należy używać odżywczych masek, które dopełnią pielęgnację i sprawią, że włosy będą odżywione i gładkie. Ważny jest skład tych produktów, warto zadbać, by był on maksymalnie naturalny i bez sztucznych silikonów, bo to wpływa na to, jak długo rosną włosy i w jakiej są kondycji. Szybko zauważymy również nowe cebulki które mogą być dla nas wskazówką, ile włosów rośnie dziennie, a także ile rosną włosy w ciągu roku, jeżeli porównamy nasze pomiary.
Kondycja włosów, a specjalistyczna pomoc lekarska
Czasem, mimo wzmożonej pielęgnacji i suplementacji wewnętrznej, to ile rosną włosy i w jakiej pozostają kondycji wymaga specjalistycznego sprawdzenia przez lekarza. Trycholog będzie odpowiednim specjalistą do tego zagadnienia, który sprawdzi, jak długo rosną włosy na naszej głowie i co hamuje ich normalny wzrost, lub powoduje wzmożone wypadanie.
Dodatkowo to, ile jest włosów na głowie pacjenta i jak gęste one są, może sugerować lekarzowi różne rozwiązania i możliwe kuracje do wdrożenia. Na to, ile rosną włosy na miesiąc może mieć wpływ odpowiednia kuracja wdrożona przez lekarza, który na podstawie wyników badan będzie w stanie określić, czy słaba kondycja włosów może mieć np. podłoże hormonalne, czy przyczyn należy szukać w innych schorzeniach organizmu.
Źródło:
- Naukowe spojrzenie na równowagę PEH czyli Proteiny, Emolienty i Humektanty w pielęgnacji włosów, Anna Kołomycew, Katarzyna Sawicz-Kryniger, wyd. Anwen Sp. Z o.o. 2018 r.
O autorze:
Aleksandra Karcz – Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.
Suplementacja bardzo dużo daje. Swego czasu połykałam tabletki, nie będę mówić jakie, ale powiem Wam że po pół roku kilka centymetrów włosów rosło. Odpowiednie suplementy i witaminy dają radę 🙂