Czym są nootropiki?

Nootropiki są coraz popularniejsze w świecie biohackingu jako substancje wspierając pracę mózgu, podnoszące motywację i maksymalizujące poziom energii. Warto dowiedzieć się o nich więcej, by korzystać z ich cudownych właściwości!

Nootropy – co to takiego?

Nootropy to wartościowe substancje, których głównym działaniem jest to, by skutecznie, a jednocześnie bezpiecznie polepszyć pracę mózgu. Zaliczamy do nich różne specyfiki ziołowe, na przykład bacopa monnieri czy nootropiki o specjalnej strukturze chemicznej – Alpha GPC, CDP cholina. Jak mogą nam pomóc? Wiele tak naprawdę zależy od tego, po jaką substancje sięgniemy.

Najbardziej podstawowy nootropik to I-teanina połączona z kofeiną, co zapewnia maksymalną koncentrację, skupienie i lepszy nastrój. Inny nootropik  – tyrozyna hamuje zmęczenie, rożeniec górski zmniejsza wahania nastroju, a bacopa monnieri działa długofalowo, a więc nie od razu, lecz po kilku tygodniach wpływa pozytywnie na poprawę pamięci. Tak naprawdę substancji nootropowych jest bardzo dużo, a ich działanie niezwykle szerokie, najważniejsze jednak, aby dopasować je do własnego stylu życia i oczekiwań.

Nootropiki – jak działają?

Tak jak wspomnieliśmy, wszystko zależy od konkretnej substancji, lecz zdecydowana większość z nich wpływa korzystnie na poziom acetylocholiny, czyli na bardzo ważny neurotransmiter połączony z pracą mięśni, koncentracją i dobrą pamięci. Mówiąc wprost – im wyższy poziom acetylocholiny, tym lepsza praca mózgu.

Ale to niejedyne działanie nootropików, gdyż dodatkowo wspierają wykorzystywanie energii (glukozy) i tlenu przez mózg, co pozwala mu pracować wydajniej. Efekt jest długofalowy, dzięki czemu mózg po pewnym czasie coraz lepiej wykorzystuje swoje zasoby. Poza tym nootropiki pozytywnie wpływają na neuroplastyczność, długotrwałe wzmocnienie synaptyczne, ale też działają neuroprotekcyjnie, sprawiając, że mózg coraz łatwiej uczy się nowych rzeczy, będąc jednocześnie skutecznie zabezpieczony przez różnorodnymi uszkodzenia (np. fizycznymi, toksynami).

Nootropiki – jakie warto poznać?

Wymieniliśmy już kilka nootropików, ale to nie wszystkie, na jakie warto zwrócić uwagę. Inne popularne i chętnie stosowane to szczególnie Alpha GPC oraz CDP cholina (cytyzyna). To szczególne wersje choliny niezbędne dla funkcjonowania układu nerwowego, wątroby czy błon komórkowych. Kolejnym wartościowym nootropikiem jest lion’s mane, czyli soplówka jeżowata. To najpopularniejszy grzyb witalny, który dodaje się do kawy, dzięki czemu poprawia funkcje poznawcze, wpływając pozytywnie na strukturę mózgu. Poza tym podnosi poziom BDNF oraz NGF – czynników wpływających neuroprotekcyjnie. Dodatkowo stymuluje wzrost nowych połączeń między komórkami, wpływając na wydajniejsze i skuteczniejsze funkcjonowanie mózgu. Inną substancją jest ALCAR – acetylowana wersja karnityny, stosowana jako suplement wspierający wykorzystanie tłuszczu jako źródła energii. ALCAR działa wspierająco na produkcję acetylocholiny, usprawniając jednocześnie wykorzystanie energii przez mózg.

Jak widać, nootropiki to rewelacyjne substancje poprawiające zarówno kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Zdecydowanie warto lepiej je poznać! Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, zapraszamy do lektury artykułu, który znajdziesz pod adresem https://biohacki.pl/nootropy-skuteczne-i-bezpieczne-substancje-dla-poprawy-pracy-mozgu-czy-rzeczywiscie-istnieja/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.