Czym jest przodozgryz? Jak go leczyć?

Artykuł partnera.

Wśród najczęściej występujących wad anatomicznych szczęki wyróżnia się kilka dysproporcji w ułożeniu górnego i dolnego łuku zębowego. Jedną z nich jest przodozgryz, który może występować zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Na czym polega przodozgryz? Co jest jego przyczyną i jak prowadzi się leczenie? Czy dentysta (Wrocław) jest w stanie opracować plan naprawczy? Sprawdź nasze odpowiedzi na te pytania.

Na czym polega przodozgryz?

Specjaliści wyróżniają kilka rodzajów wad zgryzu, które zbiorczo określane są jako przodozgryz. Najogólniej mówiąc, wada ta polega na wysunięciu żuchwy do przodu, przez co nakłada się ona na górny łuk zębowy. W zależności od stopnia zaawansowania problemu wada ta może wywoływać problemy z żuciem, a nawet odgryzaniem cząstek pokarmów. Dodatkowo przodozgryz, określany też jako wada doprzednia, ma wpływ na wygląd twarzy. Nieprawidłowe ułożenie górnej i dolnej szczęki może spowodować także trudności komunikacyjne, ponieważ wywołuje seplenienie. Przodozgryz warto korygować nie tylko ze względu na problemy zdrowotne, ale również z uwagi na komfort osoby, która się z nim boryka.

Przodozgryz – przyczyny

Doprzednie ułożenie dolnego łuku zębowego może mieć podłoże genetyczne lub środowiskowe. Jeżeli u któregoś z rodziców występuje nieprawidłowe ułożenie szczęki dolnej względem górnej, istnieje spore prawdopodobieństwo pojawienia się tej wady u potomstwa. Jednak równie dużą rolę odgrywają działania niemające nic wspólnego z genetyką. Przodozgryz pojawić się może u osób, które w dzieciństwie miały tendencję do ssania kciuka bądź dolnej wargi. Inną przyczyną z okresu wczesnego dzieciństwa bywa nieprawidłowe układanie malucha do spania. Jeśli główka znajdzie się zbyt wysoko i zacznie wyraźnie odginać się do tyłu, żuchwa oraz język odruchowo przesuną się do przodu, co w dłuższej perspektywie wpływa na położenie dolnego łuku zębowego.

Rodzaje przodozgryzu

Jak już wspomniano, w ortodoncji wskazuje się kilka typów przodozgryzów. Dokładny rodzaj wiąże się ze stopniem wysunięcia dolnego łuku zębowego w stosunku do górnego. Najbardziej zaawansowany jest przodozgryz całkowity, kiedy dochodzi do całkowitego wysunięcia dolnego łuku zębowego połączonego z odwrotnym nagryzem zębów przednich. Jeśli wysunięcie dotyczy tylko kilku zębów, można mówić o częściowym przodozgryzie. Jako ostatni wyróżnia się przodozgryz rzekomy, będący w rzeczywistości efektem zahamowania doprzedniego wzrostu szczęki, przez co żuchwa sprawia wrażenie wysuniętej.

Przodozgryz – czy może go leczyć dentysta (Wrocław)?

Pierwszym specjalistą, do jakiego udajemy się w przypadku podejrzenia chorób związanych z zębami, jest dentysta – Wrocław podobnie jak inne miasta oferuje w tym zakresie bardzo szeroki wybór. Jednak szukając skutecznej metody leczenia przodozgryzu, koniecznie należy zwrócić się o pomoc do specjalisty ortodontycznego. Najczęściej stosowaną metodą korygowania przodozgryzu jest ruchomy aparat nazębny, który pozwala również na terapię stomatologiczną takich skutków przodozgryzu, jak powracające stany zapalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.