Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Artykuł sponsorowany.

Czy fizjoterapia to to samo co rehabilitacja? Pojęcia te mają ze sobą bardzo dużo wspólnego – dawniej stosowano je zamiennie. jednak obecnie się je rozdziela.

Fizjoterapia jest częścią rehabilitacji, natomiast nie każda rehabilitacja musi łączyć się z działaniem fizjoterapeuty.

Fizjoterapia polega na wykorzystaniu aktywności fizycznej oraz innych czynników fizycznych w celu pozytywnego oddziaływania na układ ruchu człowieka. Fizjoterapia służy poprawie sprawności ruchowej, zmniejszeniu dolegliwości z bólem na czele związanych z układem ruchowym, a także przywróceniu pełnej sprawności po zdarzeniach takich jak choroba, wypadek czy u kobiet ciąża. Typowe przykłady zabiegów stosowanych przez fizjoterapeutów to masaże i ćwiczenia ruchowe, a także inne stosowane przy pomocy specjalistycznej aparatury.

Czy kobicie w ciąży potrzebny jest fizjoterapeuta?

Ciąża jest specyficznym stanem, w którym w ciele kobiety zachodzą różne zmiany. Poradniki książkowe i internetowe zawierają masę informacji o ćwiczeniach dla przyszłych mam, jednak najlepiej zwrócić się w tym celu do specjalisty. Mamiclinic.pl jest kliniką kompleksowo zajmującą się kobietą w okresie od przygotowania się do ciąży, poprzez poprowadzenie ciąży aż do porodu i rehabilitacji po porodzie. Pacjentkami zajmuje się doświadczony zespół składający się z ginekologów, fizjoterapeutów, pediatrów, psychologów i dietetyków. W Mamiclinic.pl fizjoterapeuta dobiera odpowiednie zabiegi dla kobiet w ciąży w porozumieniu z prowadzącym ginekologiem, dzięki czemu zna historię ciąży, a także ewentualne przeciwwskazania.

Jak przygotować się do fizjoterapii w czasie ciąży?

Pierwsze spotkanie ze specjalistą to przede wszystkim dokładny wywiad. Pacjentka  powinna mieć ze sobą całą dokumentację medyczną, jeśli jakieś zabiegi i badania były prowadzone poza mamiclinic.pl. Fizjoterapeuta zapyta też o konkretne dolegliwości i dyskomfort, wcześniejsze ciąże, choroby i wypadki, a także przyjmowane leki.

Po skompletowaniu informacji specjalista zadecyduje o zabiegach wchodzących w skład terapii.

Najczęściej wykonywane zabiegi fizjoterapeutyczne dla kobiet w ciąży to między innymi: terapia manualna, masaże relaksacyjne, warsztaty przygotowujące do porodu, masaże klasyczne i lecznicze. Po porodzie fizjoterapeuta zastosuje ćwiczenia regenerujące mięśnie brzucha i przywracające organizm kobiety do normalnej sprawności. Fizjoterapia pomaga również w tak uciążliwych dolegliwościach jak nietrzymanie moczu. Odpowiednio dobrane masaże i ćwiczenia zapobiegają także pozostawaniu nieestetycznych rozstępów skóry brzucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.