Dentofobia – czyli o tym, dlaczego społeczeństwo boi się stomatologów

O fobiach można mówić długo, coraz częściej można usłyszeć, że ktoś cierpi na paniczny lęk przed czymś. Fobie bywają często bardzo uciążliwe i niejednokrotnie uniemożliwiają swobodne funkcjonowanie wśród ludzi. Niektóre z nich mogą być opłakane w skutkach i poważnie rzutować na zdrowie. Jedną z fobii, które mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia, to dentofobia. Lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym może prowadzić do bardzo wielu nieprzyjemności, które odwlekane w czasie zaczną się namnażać i pogłębiać.

Aby skutecznie walczyć z tą fobią, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie – co powoduje ten lęk. To pierwszy krok ku walce z dentofobią. Jednych odrzuca zapach, innych ból, który może się pojawić w trakcie zabiegu, jeszcze innych higiena. Określenie źródła problemu, znacznie ułatwi z nim walkę.

Walka z bólem na fotelu w gabinecie – teraz to już przeszłość 

Medycyna poszła do przodu, także w kwestii stomatologii. Gabinety zaopatrują się w najlepsze materiały dla stomatologów i bardzo często uczestniczą w szkoleniach, na których można zdobyć cenną wiedzę o nowoczesnych możliwościach walki z bólem. Obecnie nawet zastrzyk znieczulający nie ma prawa nawet sprawiać dyskomfortu, nie wspominając o bólu spowodowanym samym ukłuciem. Nie należy też obawiać się, że zaaplikowany środek znieczulający przestanie działać w trakcie zabiegu – nowoczesne komputery monitorują jego odpowiednią dawkę.

Poproszenie stomatologa o zastrzyk znieczulający nie powinno wywoływać krępacji i dyskomfortu u pacjenta, przecież chodzi też o to, aby w trakcie zabiegu czuć się bezpiecznie i pewnie.

Stomatolog dba o higienę w swoim gabinecie 

Gabinet stomatologiczny jest wizytówką każdego dentysty. Jeśli dzieje się inaczej, należy omijać tego typu miejsca szerokim łukiem. Faktycznie brak higieny stanowi poważny problem, bowiem może łatwo doprowadzić do nabawienia się różnych chorób. Jeśli stomatolog w trakcie naszej wizyty nie zmienia należycie często rękawiczek jednorazowych, to powinien być to pierwszy sygnał, który powie nam, że na następną wizytę trzeba udać się do innego gabinetu. Na szczęście zdecydowana większość gabinetów jest sterylnie czysta. Wielu stomatologów wybiera sklep online DentalTree, gdzie dostępna jest szeroka gama produktów, które pomogą w utrzymaniu gabinetu w należytej czystości. 

Dentofobia nie jest już problemem tabu 

Powstaje coraz więcej miejsc, które pomagają przezwyciężyć lęk przed wizytą w gabinecie. Zwykle wystarcza kilka wizyt, aby pozbyć się swoich obaw. Ludzie pracujący w tego typu miejscach są specjalistami wyszkolonymi z zakresu walki z dentofobią. Do pacjentów podchodzą indywidualnie i rozpatrują każdy przypadek z osobna. Już na pierwszej wizycie, poprzez zadawanie pytań, będą w stanie ocenić poziom fobii i wyznaczyć cele przeprowadzanego etapami leczenia.

Wielu stomatologów również posiada obszerny zakres wiedzy, pozwalający na skuteczną walkę z dentofobią. Przed wizytą w gabinecie najpierw udaj się na rozmowę z dentystą, zadaj mu wszystkie nurtujące cię pytania, nawet te, które z pozoru wydają się głupie i banalne. To pozwoli oswoić się z przestrzenią gabinetu, sprzętami i czynnościami, które będą wykonywane podczas wizyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.