W tym tekście znajdziecie garść informacji dotyczących przebiegu odwyku alkoholowego. Jak wyglądają poszczególne etapy? Co będzie pierwszym krokiem na drodze do wyzdrowienia? Jak długo trwa terapia? Czy najlepszym wyjściem jest klinika odwykowa? Jeśli Wy lub Wasi bliscy mierzą się z uzależnieniem, te pytania na pewno Was nurtują. Zaczniemy od początku, czyli od tego jak przygotować się na terapię i co powinniśmy wiedzieć zanim zaczniemy. Potem przejdziemy do informacji dotyczących procesu terapeutycznego. Na koniec pojawią się wzmianki o zmianach behawioralnych i szukaniu nowych, pozytywnych nawyków. Zaczynamy!
Co jest pierwszym krokiem odwyku alkoholowego?
Świadoma i pełna zgoda na jego odbycie. Na początku uzależniony powinien zdać sobie sprawę ze swojego stanu, zaakceptować go i zapewnić siebie, że na pewno chce uczestniczyć w terapii i pracować nad swoją chorobą. Przyznanie się do problemu i sięgnięcie po pomoc to nie oznaka słabości, ale ogromnej odwagi i silnej woli. Osoba, która decyduje się na leczenie zasługuje na wsparcie i pochwałę. Nie zapominajmy o tym, że odwyk alkoholowy dla samego chorującego też jest bardzo trudny.
Co z kolejnym etapem?
Zaczynamy terapię w klinice odwykowej! Przede wszystkim trzeba odstawić alkohol. Raz na zawsze. Będą pojawiały się trudniejsze momenty i przemożna chęć sięgnięcia po szklankę. Pamiętajcie jednak, że już wiele osób dało radę i to da się wyleczyć. Nie jesteście sami. Tutaj przydaje się wsparcie terapeuty. Trzeba jednak być świadomym, że terapia to długi i trudny proces. Często polega na rozgrzebywaniu i starannym przyglądaniu się ranom z przeszłości. Pozwala to na dokładną diagnozę i rozpoznanie problemu, a potem jego zwalczenie. Z terapeutą omawia się wiele spraw. Od zainteresowań i pracy, przez wczesne dzieciństwo i młodość, po relacje z rodzicami, partnerami i przyjaciółmi. Między rozmowami zaczynają klarować się składowe osobowości i doświadczenia, które mogły być powodem nadmiernego sięgania po alkohol. Potem zaczyna się ich przepracowywania. Godzenie się z pewnymi rzeczami i mierzenie się z nierozwiązanymi sprawami z przeszłości.
Później, a tak naprawdę w tym samym czasie, rozpoczyna się szukanie alternatywy dla alkoholu, drogi do wyjścia z nałogu i planów na przyszłość. Pozytywna terapia powinna skończyć się znalezieniem wielu powodów do aktywnego i dającego radość życia. Nowe hobby, sport zamiast picia, zadowolenie z pracy i, być może, życia miłosnego. Na tym etapie szukamy rozwiązania dla chwil słabości, w których chcemy zajrzeć do kieliszka oraz budujemy plany na przyszłość.
Najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z usług kliniki odwykowej. Profesjonalna kadra, dobra atmosfera odbiegająca od szpitali i ośrodków leczenia przez NFZ, poczucie zaopiekowania i sensu całego procesu. Odwyk alkoholowy odbyty w klinice daje bardzo dobre prognozy na czystą i udaną przyszłość.