Atopowe zapalenie skóry nie dotyczy tylko twarzy i ciała. Równie częstym obszarem zachorowania jest owłosiona skóra głowy. Sprawdź, jak skutecznie ją leczyć i jakich kosmetyków używać.
AZS obejmuje skórę gładką oraz owłosioną. Obszar głowy to miejsce bardzo charakterystyczne dla występowania tego schorzenia. Szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży. Bardzo ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja, jednak wcześniej konieczne jest postawienie diagnozy u dermatologa. AZS skóry głowy można łatwo pomylić z innymi dermatozami. Dowiedz się, jakich produktów używać do mycia i pielęgnacji włosów.
AZS owłosionej skóry głowy – charakterystyka choroby
Atopowe zapalenie skóry głowy to choroba o bardzo złożonym przebiegu i przyczynach. Za czynniki jej sprzyjające podaje się przede wszystkim:
- skłonności genetyczne,
- kontakt z substancjami potencjalnie drażniącymi, np. praca z silnymi detergentami,
- inne schorzenia wynikające z atopii,
- nieprawidłowości w budowie naskórka,
- przewlekły stres (jako czynnik nasilający zmiany).
Atopowe zapalenie obszaru skóry głowy – kogo dotyczy?
AZS głowy dotyczy najczęściej najmłodszych pacjentów – od okresu niemowlęcego włącznie. W wielu przypadkach trwa aż do czasu dojrzewania. Liczne źródła sugerują, że występowanie AZS u osób dorosłych to zaledwie kilka procent. Może być też tak, że choroba przez wiele lat jest uśpiona. Pojawia się, gdy jeden z czynników ją zaostrzających przybiera na sile, np. stres.
AZS – objawy na skórze głowy
Objawy chorób dermatologicznych mogą być podobne. Należy je bezwzględnie skonsultować z dermatologiem, aby wykluczyć inne dolegliwości, równie często pojawiające się na tym obszarze. Atopowe zapalenie owłosionej skóry głowy najczęściej wiąże się z:
- nadmierną suchością i łuszczeniem,
- świądem,
- stanem zapalnym,
- rumieniem,
- zmianami wysiękowymi.
Codzienna pielęgnacja AZS – skóra głowy
Pacjenci borykający się z AZS i egzemą pojawiającą się na głowie narzekają na zaburzony komfort życia. Prawidłowa pielęgnacja pomaga skutecznie nad tym zapanować. Oto kilka kroków, które należy wprowadzić do codziennej rutyny w łazience:
- myj skórę głowy i włosy tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne, używaj w tym celu delikatnych szamponów – zwracaj uwagę na ich skład, unikaj silnych detergentów o intensywnym zapachu,
- zrezygnuj z aplikacji masek i odżywek na okolicę skóry głowy – wyjątkiem są te specjalne, które mają wspomóc walkę z AZS,
- nie stosuj gorącej ani bardzo zimnej wody, letnia będzie najbardziej odpowiednia;
- unikaj kosmetyków na bazie alkoholu tj. lakiery, wcierki, lotionu, pianki;
- skonsultuj się z trychologiem – w wielu gabinetach trychologicznych zakupisz kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry głowy z AZS.
Pielęgnacja skalpu u osób dotkniętych AZS nie może zostać zbagatelizowana. Niewłaściwa jest w stanie doprowadzić m.in. do wzmożonego wypadania włosów i nie tylko. Wybieraj produkty sprawdzone i rekomendowane przez specjalistów.