Czym jest palimpsest alkoholowy?

Spożywanie alkoholu dla wielu osób jest nieodłączną częścią spotkań w gronie rodziny i znajomych. Doprowadzenie się do stanu upojenia alkoholowego zazwyczaj nie wzbudza obaw otoczenia, a często jest nawet powodem do żartów. Bardzo łatwo można więc przegapić moment, kiedy niewinna rozrywka zmienia się w poważny problem.

Uzależnienie od alkoholu rozwija się stopniowo. Można podzielić ten proces na kilka etapów. Pierwszym z nich jest faza prealkoholowa, a drugim ostrzegawcza. W fazie prealkoholowej chory pije alkohol towarzysko. Sprawia mu to przyjemność, dlatego spożywa alkohol coraz częściej, a tolerancja stopniowo rośnie. Charakterystycznym objawem etapu ostrzegawczego jest pojawienie się tzw. palimpsestu alkoholowego. Kolokwialnie określa się go mianem „urwanego filmu”. Osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu ma luki w pamięci, chociaż nie straciła przytomności. Wynika to z toksycznego działania etanolu na ośrodkowy układ nerwowy. 

Osoba pijana sprawia wrażenie świadomej, ale traci nad sobą kontrolę. Może dopuścić się niemoralnych, niebezpiecznych lub nielegalnych czynów, ale następnego dnia nie będzie tego pamiętać. Spożywanie alkoholu prowadzi do śmierci komórek mózgowych oraz uszkodzenia znacznej części mózgowia.

Detoks alkoholowy we Wrocławiu

Jeżeli nie zareagujemy na etapie ostrzegawczym, problem dalej się pogłębia. Dochodzi do fazy krytycznej, kiedy pojawia się głód alkoholowy, a chory zaczyna mieć coraz większe problemy we wszystkich dziedzinach życia. Warto w porę zgłosić się na detoks alkoholowy we Wrocławiu, zanim konsekwencje staną się jeszcze poważniejsze. Samodzielne odstawienie alkoholu nie jest proste. Podczas detoksykacji prowadzonej przez specjalistów pacjent otrzymuje odpowiednie leki i substancje odżywcze, dzięki czemu znacznie szybciej odzyskuje dobre samopoczucie.

Palimpsesty pojawiają się zarówno w początkowych, jak i dalszych fazach uzależnienia. Trzeba pamiętać, że jeśli chory nie rozpocznie leczenia, może dojść do naprawdę niebezpiecznych sytuacji. Uszkodzenia układu nerwowego prowadzą do zmian osobowości. W ostatniej, krytycznej fazie alkoholizmu może dojść do psychozy, padaczki, otępienia i skrajnego wyczerpania organizmu. Nie można więc ignorować sygnałów ostrzegawczych. Jeżeli chory regularnie doprowadza się do stanu, w którym nie pamięta, co robił poprzedniego dnia, zdecydowanie potrzebuje pomocy.

Często zapominamy, jak niebezpieczną substancją jest alkohol. Nie można jednak ignorować jego właściwości uzależniających, ponieważ wiele osób straciło z tego powodu zdrowie, a nawet życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.