Domowe sposoby na chrypkę

Chrypka jest zaburzeniem pracy fałdów głosowych krtani. Jej wystąpienie możemy rozpoznać po tym, że nasz głos staje się słabszy, załamujący się, szorstki i matowy. Chrypka bywa spowodowana zapaleniem lub podrażnieniem krtani albo przeciążeniem narządów głosu. Jak poradzić sobie z nią domowymi sposobami?

Nawilżanie śluzówki

Uczucie drapania albo pieczenia w gardle przy chrypce może oznaczać wysuszenie śluzówki. Suchość błony śluzowej wiąże się nie tylko z dyskomfortem, ale też sprzyja infekcjom. Aby złagodzić chrypkę i przeciwdziałać dalszemu podrażnianiu gardła, należy często wietrzyć pomieszczenia i dbać o to, by panowała w nich odpowiednia wilgotność powietrza. Na kaloryferach można zawiesić mokre ręczniki. Ponadto warto nawilżać błonę śluzową gardła, pijąc sporo wody czy przestudzonej słabej herbaty (np. ziołowej).

Miód

Miód to kolejny skuteczny domowy środek na chrypkę. Z jego dodatkiem można przygotować napoje pomagające złagodzić suchość i nieprzyjemne drapanie w gardle. Miód zadziała regenerująco, lekko przeciwbólowo i przeciwzapalnie na śluzówkę. Sprawdzi się też w łagodzeniu objawów infekcji wirusowych i bakteryjnych.

W jaki sposób zastosować miód na chrypkę? Łyżeczkę słodkiego produktu można wymieszać z kubkiem podgrzanego (ale nie gorącego) tłustego mleka. Przygotowaną mieszankę należy powoli wypić. Stosując tę metodę, można wykorzystać nawilżające i łagodzące właściwości miodu oraz fakt, że tłuszcz pochodzący z mleka pozostawia na gardle warstwę ochronną.

Miodowy napój uda się też przygotować na bazie wody. W szklance ciepłego płynu należy rozpuścić łyżeczkę miodu. Trzeba przy tym pamiętać, że miód straci swoje prozdrowotne właściwości, jeśli napój z jego dodatkiem zostanie podgrzany powyżej 40°C. Woda, z którą łączy się miód, nie powinna więc być zbyt gorąca.

Zioła – rumianek, tymianek lub szałwia

W łagodzeniu chrypki można wykorzystać również właściwości ziół. Z roślinnych składników warto przygotować lecznicze napary. Domowy środek na chrypkę można przyrządzić z rumianku. Zioło ma właściwości łagodzące, regenerujące, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Przygotowany z niego napar nadaje się do płukania gardła. Po samodzielnie przygotowaną płukankę można sięgać kilka razy dziennie.

Innym ziołem pomagającym złagodzić chrypkę jest tymianek. Składnik wspiera leczenie stanów zapalnych w górnych i dolnych drogach oddechowych. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, a także pomaga w walce z kaszlem. Przestudzonym naparem z tymianku można 3-4 razy dziennie płukać podrażnione gardło. Płukankę na chrypkę albo łagodzącą herbatkę uda się przygotować również z szałwii. Zioło ma działanie przeciwzapalne, kojące, dezynfekujące oraz antyoksydacyjne.

Siemię lniane

Napar z siemienia lnianego jest następnym sprawdzonym rozwiązaniem na chrypkę. Dzięki lepkiej konsystencji powleka błonę śluzową gardła ochronną warstwą zwiększającą nawilżenie i ograniczającą podrażnienia. Jak przygotować mieszankę? Nasiona siemienia lnianego (2 łyżki) należy zalać szklanką gorącej wody, przykryć i odstawić do zaparzenia na kilkanaście minut. Po tym czasie z naparu trzeba odcedzić wytworzony śluz, a następnie powoli go wypić w ten sposób, by spływał po ścianach gardła. Do śluzu z siemienia lnianego przed wypiciem można dodać łyżeczkę miodu, który wzmocni regenerujące i kojące właściwości mieszanki.

Co pomoże na chrypkę poza domowymi sposobami?

Oprócz omówionych domowych środków w złagodzeniu bólu gardła i zregenerowaniu błon śluzowych pomagają leki na chrypkę dostępne jako spraye do gardła, płukanki, tabletki i pastylki do ssania, syropy albo produkty do wykonywania inhalacji. Formę preparatu warto dobrać do indywidualnych preferencji. Prawdopodobnie najpopularniejszym środkiem na chrypkę są tabletki i pastylki do ssania. Pomagają one nawilżyć gardło, złagodzić suchość, drapanie i dyskomfort. W przypadku chrypki najlepiej sprawdzają się pastylki do ssania bazujące na naturalnych składnikach takich jak porost islandzki, miód albo propolis.

Domowe sposoby na chrypkę przynoszą ulgę w nieprzyjemnej dolegliwości. Łagodzą suchość, drapanie, dyskomfort i pomagają zregenerować podrażnione gardło. Poza tradycyjnymi metodami na chrypkę dostępne są również apteczne preparaty o działaniu nawilżającym, kojącym czy przeciwzapalnym. Jeżeli mimo zastosowanych środków chrypa nie ustępuje, stan gardła pogarsza się albo pojawiają się nowe objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.