Badania przewodnictwa nerwowego ENG i EMG polegają na sprawdzeniu czynności mięśni i nerwów przy użyciu specjalnych elektrod. Są bezpieczne i małoinwazyjne, wymagają jednak przestrzegania kilku zaleceń. W artykule wyjaśniamy, jak należy się przygotować do badania elektromiograficznego i elektroneurograficznego. Piszemy też o możliwych przeciwwskazaniach do ich przeprowadzenia.
Przeciwwskazania
Badania przewodnictwa nerwowego charakteryzują się stosunkowo niewielką inwazyjnością, jednak jak każda procedura medyczna, w niektórych sytuacjach wiążą się z pewnym ryzykiem. Tak jest w przypadku rozrusznika serca, przyjmowania niektórych leków czy obecności metalowych elementów w badanej części ciała. Wyniki mogą zaburzyć nawet preparaty ziołowe i niektóre suplementy diety. Pacjenci przyjmujący doustne koagulanty, na prośbę lekarza muszą niekiedy przyjmować heparynę drobnocząsteczkową przez okres 3 dni przed testami. Zalecenia i przeciwwskazania do badania zależą od indywidualnego przypadku i określa je lekarz specjalista. Badania przewodnictwa nerwowego w Gdańsku i Gdyni można przeprowadzić w gabinecie Dobra Diagnostyka. W poradni wykonywane są również inne rodzaje badań, takie jak np. EEG czy densytometria.
Przygotowanie do badania EMG i ENG
W dniu planowanego badania elektromiograficznego (EMG) lub elektroneurograficznego (ENG) zaleca się dokładnie umyć badaną część ciała za pomocą mydła i wody. Nie wolno stosować kremów, olejków czy podobnego typu kosmetyków, ponieważ może to później utrudnić przyklejenie lub wkłucie elektrod. Poleca się też ubranie luźnej odzieży. Chorzy powinni poinformować lekarza prowadzącego o aktualnie przyjmowanych lekach, w szczególności tych zmniejszających krzepliwość krwi oraz aspirynie. To samo dotyczy ewentualnych infekcji i schorzeń, które mogą zaburzać krzepliwość krwi czy posiadania rozrusznika serca. Pacjent musi przynieść skierowanie na badanie, dokument tożsamości oraz ostatnie wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych, np. USG, RTG czy rezonansu magnetycznego.
Elektromiografię i elektroneurografię wykonuje się pozycji leżącej. Testy trwają zwykle ok. 15-60 minut, w zależności od liczby badanych mięśni i/lub nerwów oraz rodzaju podejrzewanego schorzenia. W okresie jesiennym i zimowym warto przyjść nieco wcześniej, aby ogrzać badany obszar ciała. Niska temperatura skóry może bowiem spowodować uzyskanie fałszywego wyniku. Po badaniu można od razu wrócić do zwykłej aktywności. Warto przy tym pamiętać, że jeśli dokonywane były wkłucia do mięśni, możliwe jest odczuwanie w tym miejscu lekkiego bólu przez 1-2 dni.