Protezy zębowe – charakterystyka, rodzaje, cena

Protezy są częstą pomocą dla osób, którzy w wyniku różnych chorób lub wypadków stracili swoje zęby. Jest to często powód do niepokoju, ponieważ każdy chce się cieszyć z jedzenia pysznych dań, czy też posiadać piękny uśmiech. Nie warto się aż nadto przejmować takim stanem rzeczy, ponieważ każdy jest w stanie posiadać protezę dobraną jak najlepiej do własnego ciała.

Protezy zębowe

Proteza jest usuwalnym zamiennikiem brakujących zębów i otaczających tkanek. Dostępne są różne rodzaje protez, między innymi – protezy całkowite i częściowe, protezy ruchome oraz stałe. Protezy całkowite stosuje się, gdy brakuje wszystkich zębów, natomiast protezy częściowe stosuje się, gdy część zębów naturalnych pozostaje.

Protezy ruchome

Protezy ruchome nie są drogimi protezami. Mogą być o wiele tańsze niż protezy stałe. Ten typ protez jest dostępny dla każdego kto tylko potrzebuje sztucznego uzębienia, ponieważ ceny zaczynają się już od 1000 zł. Dobrze zadbana proteza może wytrzymać wiele lat. A wizyta u dentysty, nie musi odbywać się tak często. Wyróżnia się:

  • Protezy akrylowe

Protezy akrylowe są tymczasowym rozwiązaniem zastępującym brakujące zęby. Są uważane za tymczasowe, ponieważ są uważane za mniej higieniczne i mogą potencjalnie uszkodzić pozostałe zęby ( w przypadku protez częściowych). Są wykonane z akrylu, który jest materiałem kruchym i wymaga objętości, aby zapewnić wytrzymałość podniebienia i dziąseł.

  • Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe są maksymalnie wygodne w noszeniu przez pacjenta. Ich podstawa wykonana jest z metalu, który pokryty jest różowym akrylem oraz akrylowymi zębami. Mogą być również stosowane w uzupełnieniach protetycznych kombinowanych, gdy część zamiennika jest przymocowana do pozostałych zębów, a połączenia pomiędzy częściami stałymi i ruchomymi zapewniają doskonałą stabilność protezy.

  • Protezy wykonane z materiałów elastycznych

Są to ruchome aparaty zastępujące brakujące zęby, wykonane z elastycznej żywicy na bazie nylonu.

  • Protezy wsparte na pozostałych zębach

Protezy stałe

Jeżeli chodzi o protezy stałe jest to już większy koszt. Ceny protez stałych zaczynają się od 2000 zł. Proteza która bardzo mocno przypomina prawdziwy wygląd zębów kosztuje już nieco wyżej, ponieważ około 7000 zł. Istnieją typy protez stałych takie jak:

  • Wkładki koronowe i koronowo-korzeniowe

Wkładka koronowo-korzeniowa to kołek wzmacniający korzeń zęba. Składa się z korzenia i naddziąsłowej części korony. Jest to zwykle rusztowanie dla korony protetycznej w przypadku uszkodzenia naddziąsłowej części zęba w wyniku urazu lub próchnicy. Dzięki wkładce ząb jest trwały i może pełnić swoją funkcję przez lata.

  • Korony zębowe

Korona to osłona, którą dentysta może założyć na ząb podczas wizyty.Korona przywraca uszkodzony lub brakujący ząb do jego normalnego kształtu, wielkości i funkcji. Może chronić ząb lub poprawiać jego wygląd.

  • Mosty zębowe

Jeśli masz brakujące zęby, w tym zęby przednie, most zębowy może pomóc w przywróceniu wyglądu i funkcji zębów. Wypełnia lukę, w której znajduje się brakujący ząb.

  • Implanty dentystyczne

Jest to tytanowa śruba, która wkręcana jest bezpośrednio w kość szczęki, zastępując przy tym brakujący korzeń zęba. Implant po jakimś czasie zrasta się z kością, dzięki czemu dany „ząb” robi się bardzo stabilny.

  • Licówki

Licówki dentystyczne to cienkie nakładki, które przylegają do zębów, aby nadać zębom bardziej klasyczny wygląd. Są coraz bardziej popularnym wyborem dla osób z przerwą między zębami lub zniekształceniami.
Nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu czy wygodzie. Tym bardziej, że cena protez przeważnie idzie w parze z jakością. Ważne jest aby znaleźć prawdziwego specjalistę który odpowiednio dobierze dla nas protezę, dzięki której nie zauważymy różnicy. Wiele z nas boi się takich wizyt, przez właśnie koszty jakie się z tym wiążą czy po prostu, strach przed dentystą i ortodontą. Protezy zębowe w Warszawie mogą uchodzić za najdroższe w kraju. Jednak prawdą jest, że cena niemal się nie różni. Ceny protez w Warszawie zaczynają się od 1200 zł. Jeżeli znajdziemy odpowiedniego specjalistę, który zadba o nasz wygląd i zdrowie za odpowiednią cenę, nie powinniśmy się dłużej zastanawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.