Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe, przez profesjonalistów nazywane endodoncją, jest czymś, co wywołuje przerażenie u bardzo wielu pacjentów, którzy udają się do gabinetu z bólem zęba i duszą na ramieniu, modląc się o to, żeby konieczne było założenie po prostu plomby rozwiązującej cały problem. Przez lęk przed wizytą u dentysty bardzo wielu pacjentów stara się za wszelką cenę unikać odpowiedzialności za stan swojego uzębienia, co często skutkuje tym, że odwlekają wizytę, co często może skończyć się faktycznie poważnym zabiegiem, którego można było spokojnie uniknąć pojawiając się odpowiednio wcześnie w gabinecie.

Mity dotyczące leczenia kanałowego wzięły się w dużej mierze z czasów, kiedy gabinety nie były tak zaawansowane technicznie. Stomatologia to bardzo prężnie rozwijająca się gałąź wiedzy, z roku na roku pojawiają się nowe udogodnienia i unowocześniania dla gabinetów, mające zapewniać coraz większy komfort pacjentom. Oprócz sprzętu pojawiają się coraz to nowocześniejsze materiały stomatologiczne, które znacznie poprawiają komfort pracy dentysty. To właśnie dzięki tym czynnikom współczesne leczenie kanałowe nie ma żadnego związku z tym, jak odbywało się ono kiedyś. Ból został wyeliminowany całkowicie dzięki nowoczesnemu znieczuleniu, a proces leczenia przyspieszony do maksimum. Dzięki temu pojawiła się nowa jakość w dziedzinie endodoncji, która skutecznie z czasem zacznie górować nad dotychczasowym leczeniem kanałówki.

Leczenia endodontyczne

Podstawą dla leczenia endodontycznego są wkłady koronowo-korzeniowe. Aby móc zrozumieć, na jakiej zasadzie działa leczenie endodontyczne, trzeba najpierw przyswoić sobie kilka pojęć i zrozumieć parę faktów. Przede wszystkim nie można w żaden sposób przeprowadzić leczenia kanałowego w domu – podstawą jest asortyment dla stomatologów oraz odpowiednia wiedza i wieloletnie doświadczenie. Leczenie endodontyczne przeprowadza się za pomocą wkładów koronowo-korzeniowych. Jedna z jeog części zostaje zamontowana w miejscu, w którym normalnie są korzenie, a druga część montowana zostaje we właściwej części zęba, którą widać gołym okiem, czyli jego koronę.

Leczenie kanałowe ma miano bardzo bolesnego zabiegu. Sam czas spędzony na fotelu nie jest w żaden sposób bolesny dla pacjenta, dzięki nowoczesnej formule znieczuleń, która pozwala na pracę bez bólu. Jedyny moment, mogący spowodować ból, to czas po wyjściu z gabinetu w momencie, w którym ząb został rozwiercony i pacjent musi czekać na założenie wypełnienia. Na szczęście współczesne środki przeciwbólowe są w stanie rozwiązać problem całkowicie i uciszyć ból na czas oczekiwania. Warto po zabiegu dopytać lekarza, o ile sam nie powie, w jaki tabletki lub żele najlepiej się zaopatrzyć, aby skutecznie walczyć z bólem. Ból po zabiegu leczenia kanałowego nie zawsze i nie u każdego występuje, dlatego nie ma sensu martwić się nim już przed leczeniem kanałowym, warto jednak zabezpieczyć się na taką możliwość zawczasu.

Endodoncja to nie taki straszny diabeł, jak go malują. W każdym przypadku chroni ząb przed jego ekstrakcją i pozwala na zachowanie naturalnego uzębienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.