Migrena – co to jest i jakie są jej główne objawy?

Migrena jest jedną z często występujących chorób neurologicznych, które mają charakter napadowy. Jest to uciążliwa dolegliwość opisywana jako silny, pulsujący ból zwykle występujący po jednej stronie głowy, często występują objawy dodatkowe jak nudności, wymioty oraz zwiększona wrażliwość bodźce świetlne i dźwiękowe.

Migrena w zestawieniu Światowej Organizacji Zdrowia znalazła się w pierwszej dwudziestce schorzeń powodujących niesprawność. To uciążliwe schorzenie dotyka od 10% do 15% światowej populacji, w Polsce z problemem bólów migrenowych zmaga się nieco mniej, bo ok. 8%  do 10%  populacji. Trzy razy częściej (ok. 75% przypadków) z migreną zmagają się kobiety. Objawy migreny przede wszystkim dotyczą młodych dorosłych. Pierwszy napad migreny w przeważającej liczbie przypadków (ok. 90%) pojawia się przed 40 rokiem życia.

Etiologia ataków migreny nie jest do końca poznana. Wiadomo tylko, że schorzenie jest dziedziczone genetycznie z udziałem kilku genów. Bóle migrenowe mogą być wyzwalane i nasilane przez wiele czynników jak: głód, niedobór lub nadmiar snu, alkohol, silne zmęczenie, hałas, jaskrawe światło.

Objawy, fazy ataku migrenowego

Charakterystycznym, szczególnie uciążliwym objawem migreny jest silny pulsujący ból, najczęściej występujący po jednej stronie głowy. W ataku migrenowego bólu, który może trwać wiele godzin, wyróżniamy kilka faz. Nie każda osoba przechodzi przez wszystkie fazy.

  • Faza zwiastująca może rozpocząć się do 72 godzin przed atakiem migreny, objawia się zwiększeniem apetytu, specyficznymi zachciankami, zmianami nastroju, niekontrolowanym ziewaniem, pobudzeniem, zaburzeniami koncentracji, ziewaniem, zatrzymaniem płynów, zaparciami i zwiększonym oddawaniem moczu.
  • Aura pojawia się jako znak ostrzegawczy przed lub w połączeniu z bólem głowy, mogą wystąpić zaburzenia widzenia, błyski światła, martwe pola, zaburzenia motoryki, niedowłady, mroczki, parestezje, zaburzenia mowy, zwykle narasta stopniowo i trwa od 20 do 60 minut.
  • Faza bólu głowy występuje nadwrażliwość czuciowa, nadwrażliwość na światło, wzmożona reakcja na bodźce bólowe, nudności i wymioty, nieleczony narastający ból, trwa od 4 do 72 h.
  • Faza postdromalna po ataku odczuwalne jest wyczerpanie i zdezorientowanie, może pojawić się ociężałość intelektualna, senność i niepokój przed kolejnym napadem, trwa do 24 h.

Leczenie migreny ocznej

Nie ma leków, które mogą całkowicie wyleczyć migrenę. Odpowiednia diagnoza pozwala jednak wykluczyć inne schorzenia mogące powodować objawy towarzyszące migrenie. Leczenie skupia się na zapobieganiu i łagodzeniu objawów choroby. Rozpoznanie czynników wywołujących bóle migrenowe i właściwa kombinacja leków pozwalają u większości pacjentów przezwyciężyć uciążliwość tego wyniszczającego zaburzenia. W Szpitalu Optimum specjalizującym się w leczeniu schorzeń z rejonu głowy i szyi łagodzeniem objawów migreny zajmuje się pierwszy w Polsce specjalista certyfikowany przez Europejska Federacje Bólów Głowy. Zobacz: https://optimum.pl/baza-wiedzy/migrena-fazy-jej-rodzaje-najczestsze-przyczyny-czynniki-ryzyka-i-sposoby-leczenia/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.