Najczęstsze błędy podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej

Artykuł partnera.

Przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej zapewnia bardzo skuteczną ochronę przed nieplanowaną ciążą. Efektywność takich tabletek w dużym jednak stopniu zależy od prawidłowości stosowania. Wiele kobiet popełnia bowiem sporo błędów, które w konsekwencji mogą osłabić działanie antykoncepcyjne. Tabletki zawsze muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami ginekologa, a tym samym z uwzględnieniem czynników potencjalnie obniżających skuteczność zabezpieczenia.

Pominięcie dawki tabletki

Do najczęściej popełnianych błędów należy pominięcie tabletki. Skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej wynika z systematyczności jej stosowania, dlatego trzeba zawsze pamiętać o przyjęciu zalecanej dawki. Informacje o ilości tabletek zażywanych w ciągu dnia znaleźć można na opakowaniu. Zapomnienie o jednej dawce nie musi mieć negatywnych skutków, jeżeli kobiet w porę podejmie odpowiednie działania. Jeżeli od pominięcia danej pigułki nie minęło 12 godzin, z reguły kolejną pigułkę z blistra należy niezwłocznie zażyć i przyjmować kolejne o standardowych porach. W przypadku przerwy przekraczającej okres 12 godzin, trzeba sprawdzić informacje wyszczególnione w ulotce lub skontaktować się z lekarzem.

Nieregularne pory przyjmowania antykoncepcji i przedłużanie przerw między kolejnymi opakowaniami

Tabletki antykoncepcyjne zawsze powinny być przyjmowane o regularnych porach, bez żadnych odstępstw. Przestrzeganie zażywania pigułek o stałej godzinie daje większą pewność skuteczności działania. Większość kobiet przyjmuje antykoncepcję hormonalną rano lub wieczorem, co wyrabia odpowiedni nawyk. Problemem często jest też zbyt długa przerwa między kolejnymi opakowaniami. Dla tabletek w schemacie 21+7 powinna ona wynieść 7 dni, a dla tabletek 24+4 tylko 4 dni. Aby zachować skuteczność antykoncepcyjną, trzeba o tym bezwzględnie pamiętać. Pierwsza tabletka z nowego opakowania powinna być przyjęta od razu po zalecanej przerwie. W przeciwnym razie, zbliżenia następujące w czasie między kolejnymi blistrami mogą doprowadzić do zajścia w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne

Brak ponownego przyjęcia tabletki po zatruciu pokarmowym

Zatruciom pokarmowym często towarzyszą dolegliwości w postaci biegunek i wymiotów, które mogą znacząco obniżyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Standardowy czas wchłaniania substancji czynnych pigułki po jej przyjęciu to średnio 3-4 godziny. Jeżeli w tym okresie wystąpią biegunki lub wymioty, hormony z dużym prawdopodobieństwem zostaną usunięte z organizmu razem z treścią pokarmową. W takiej sytuacji zaleca się niezwłoczne przyjęcie kolejnej dawki tabletki z blistra, aby utrzymać prawidłowe działanie antykoncepcji. W przeciwnym razie ryzyko zajścia w ciążę może być dość wysokie. Pacjentkom jest w takiej sytuacji zalecana antykoncepcja awaryjna, której efektywność zależy od czasu przyjęcia. Jeżeli od niezabezpieczonego stosunku minęło poniżej 72 godzin, wystawiana jest recepta na tabletkę Escapella. Środek ten zapewnia największą skuteczność w ciągu 12 godzin, po czym znacząco spada. W przypadku odbycia stosunku bez zabezpieczenia do maks. 120 godzin, wydawana jest recepta na tabletkę Ellaone. Oba te środki wchłaniają się z szybko z przewodu pokarmowego, dlatego stanowią dobre rozwiązanie po wystąpieniu biegunek lub wymiotów.

Interakcje z innymi lekami

Doustne tabletki antykoncepcyjne mogą wchodzić w reakcję z innymi środkami leczniczymi. Aby uniknąć reakcji niepożądanych, należy zawsze sprawdzać ulotki przyjmowanych leków. Z antykoncepcją hormonalną nie powinno się łączyć antybiotyków, zwłaszcza tych zawierających erytomycynę, amoksycylinę, klindamycynę, tetracyklinę, cyprofloksacynę i kotrimoksazol. Skuteczność tabletek obniżają też duże dawki paracetamolu oraz niektóre leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe czy przeciwgrzybicze. Należy również unikać środków przeczyszczających, ponieważ mogą doprowadzić do wydalenia substancji czynnej tabletki z organizmu. Błędem jest też stosowanie węgla aktywnego, którego właściwości wchłaniające wymagają odczekania kilku godzin przed zażyciem antykoncepcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.